UCI P1 Elzach

25. 06. 2011 - 26. 06. 2011,

V termínu 25. - 26. 6. 2011 mám v plánu absolvovat závody UCI P1 v německém Elzachu. Pro kategorii H2 tvoří sobotní program horská časovka jednotlivců na 12 km. V neděli se pojede silniční kritérium na 36 km. Závodit se bude na 2,4 km dlouhém okruhu v ulicích městečka Elzach.

Tomy

Podle plánu jsem v termínu 25. - 26. 6. 2011 absolvoval závody UCI P1 v německém Elzachu. Výborně zajetá horská časovka, kde jsem v kategorii H2 obsadil krásné 2. místo. Velmi nebezpečné a náročné kritérium v ulicích Elzachu, které pro mě představovalo jeden z nejnáročnějších letošních startů.

Sobotní program tvořila horská časovka jednotlivců. Závodníci kategorií H2, H3 a H4 absolvovali trať dlouhou 12 km s celkovým převýšením 275 metrů. Na startu se oproti závodům EHC - UCI sešlo poměrně málo závodníků, ale i když startovní pole čítalo méně jezdců, neznamenalo to, že nebylo s kým závodit. V kategorii H2 byl favorizovaný především Max Weber (GER) či Stefan Baumann (GER), který tento závod v loňském roce vyhrál. Do závodu jsem vstupoval s jasným cílem, pokusit se jet od prvních metrů na hranici svých možností a zkusit porazit Baumanna. Úvodní kilometry, kde se ještě tolik nestoupalo, jsem podle vlastních pocitů skutečně prolétl a podařilo se mi dohonit i některé jezdce startující v kategorii H3 několik minut přede mnou. V druhé půlce bylo stoupání již daleko strmější a síly odcházely výrazně rychleji. Poslední kilometry už hodně bolely, ale pokud jsem chtěl dosáhnout stanoveného cíle, nesměl jsem povolit. V kategorii H2 jsem dorazil do cíle jako první závodník, což mi dávalo poměrně slušnou šanci. Sledoval jsem časomíru a jen jsem doufal. Vítězem se stal Max Weber, na kterého jsem ztratil necelou minutu. Na druhé příčce jsem se s časem 30:49,45 minut a náskokem 17 vteřil na třetího Baumanna umístil já. Mé vrchařské vystoupení považuji za výrazný úspěch a to že jsem dokázal porazit předního německého handbikera mi dává další potřebnou motivaci.

V neděli se jelo silniční kritérium na 15 okruhů v centru městečka Elzach. Každý okruh měřil 2,2 km a byl velmi technický. Velké množství nepřehledných a nebezpečných zatáček, nekvalitní povrch a úzká trať, tak by se dal okruh charakterizovat. Nepříjemným zjištěním pro handbikery byl fakt, že všechny kategorie handbiků startují dohromady a spolu s nimi i tricykly. Organizátoři museli vyslechnout mnoho nepříjemných poznámek, ale bohužel se nic nezměnilo. Po startovním výstřelu se rychle zformovala vedoucí skupina, kterou tvořili jezdci H4 Mosandl (GER), Gruberg (ISR), kategorie H3 Bernd (GER), Merklein (GER) a kategorie H2 Weber (GER), Knecht (GER), Baumann (GER) a Tománek (CZE). Dva okruhy jsem udržel tempo s nejrychlejšími muži, ale poté jsem spolu s Baumannem vysoké tempo neudrželi. Dojel nás Pieper (GER) spolu s kterým jsem hned začali spolupracovat. Především s Baumannem jsem se navzájem zkoušeli, kdo kde nastoupí, kde je jeho silná stránka apod. Po několika kolech Baumann nastoupil a i když jsem na něj ztrácel jen několik metrů, trvalo mi další tři okruhy než jsem ho dohnal. Mezitím neudržel naše tempo Pieper. Chybělo několik kilometrů do cíle a díky zbytečnému taktickému zpomalování nás s Baumanem dojela vedoucí skupinka, kterou už si nechtěl nechat podruhé ujet a naše tempo se opět dramaticky zvýšilo. Dva okruhy jsem jel v háku za Baumanem, který se držel vedoucí skupiny. Pád německého tricyklisty v úzké zatáčce výrazně zpomalil vedoucí peloton, ale následný nástup byl tak brutální, že jsem nedokázal vzdorovat. Vyčerpání mě donutilo abych opět zvolnil a během chvíle mě opět dojel Pieper, se kterým jsem odjel poslední okruhy, ale ve finiši jsem mu nedal šanci a vydřel jsem 4. místo. V cíli jsem byl fyzicky a hlavně psychicky naprosto vyčerpaný a jsem rád, že mě v tuto chvíli čeká několik dní odpočinku a kompenzačního tréninku. S předvedenými výkony jsem naprosto spokojený, časovka mi vyšla výborně a i když jsem kritérium v podstatě protpěl, vezu si domů cenné body do rankingu UCI.