ČPH Stará Boleslav

09. 06. 2012,

V sobotu 9. 6. 2012 jsem podle plánu absolvoval závod ČPH ve Staré Boleslavi. Kritérium na in-line okruhu Hošťka po témeř dvou letech zastavilo mou sérii triumfů v kategorii H2, kde jsem vybojoval 2. místo. Aspektů proč jsem nedokázal pokračovat v jedinečné zlaté serii může být několik, závodní vytíženost, trať která mi neseděla a samozřejmě stále silnější česká konkurence. Kluci dnes do závodu dali vše a v závěru jsem jen těžko hledal síly, abych jim oponoval.

Kritérium se jelo na 1 hodinu + 1 kolo, na 1250 metrů dlouhém okruhu. Trať byla charakteristická velkým množstvím zatáček a tedy častými změnami tempa. Dopředu jsem věděl, že s tratí budu zápasit, protože podobné typy závodů nemám rád. Po startu jsem bezproblémů bojoval v předních řadách. V druhé zatáčce smolně nezvládl svůj handbike Švehla a odpadl z vedoucí skupinky. Poté jsme pokračovali ve složení Tománek (H2), Bíza (H3), Šulc (H3), Antal (H2) a Mošnička (H2). Jelo se stylem krátký sprint, brzda, zatáčka a opět sprint. I když jsem volil defenzivnější taktiku, přesto jsem se objevoval v čele a cítil se relativně dobře. Zhruba 40. minuta byla zlomová, nejprve vedoucí skupinku pádem ztratil Mošnička a později jsme o kolo dojeli Švehlu, který se okamžitě připojil k pelotonu a začal být velmi aktivní. Schylovalo se už k poslední desetiminutovce a Švehla získaval metry k dobru. Na druhé pozici ve skupině jsem se ho snažil dotahovat. To se mi dařilo, ale stálo mě to zbytečně mnoho sil. Asi jsem doufal, že spolu zkusíme jít do úniku, ale když si to zpětně racionálně hodnotím, tak jsem hloupě chyboval. Vše nasvědčovalo spurtu a místo abych plýtval energií, měl jsem jet podstatně chytřeji. Při nájezdu do posledního kola jsem ztrácel deset metrů na vedoucí skupinku. Veřil jsem, že se ještě dokážu vrátit do boje, ale mé zrychlení už nebylo takové. Svůj boj jsem vzdal a do cíle jsem dojel se ztrátou 16 vzteřin na vítěze Antala (H2). I když jsem chtěl pochopitelně vyhrát, tak druhé místo určitě nebudu považovat za neúspěch. Vzhledem k dramatickému vývoji závodu jsem hlavně rád, že jsem dokončil bez zdravotní či materiální újmy.

Tomy

V termínu 9. 6. 2012 mám v plánu startovat na závodě ČPH ve Staré Boleslavi. Handbikeři absolvují kritérium na 1 hodinu + 1 kolo. Závodit se bude na in-linové dráze areálu Houšťka, délka jednoho okruhu je 1250 metrů bez jakéhokoli převýšení. Tato akce je v ČP nová. V týdnu jsem využil možnosti seznámit se s tratí, protože jsem byl nedaleko Boleslavi a mohu tedy prozradit něco o závodním okruhu. Trať je velmi technická, na závodníky čeká mnoho zatáček a tedy i časté změny tempa. Bohužel na trati nenajdeme jakékoli stoupání, které mi vyhovuje.