UCI P1 Prague

29. 09. 2012 - 30. 09. 2012,

UCI P1 Prague

O víkendu 29. - 30. 9. 2012 se uskuteční dlouho očekávané finále evropského poháru UCI P1, jehož součástí bude finále ČPH 2012. Organizátoři na Strahově připravili novou a velmi obtížnou trať. Závodní okruh měří 4,3 km a nalezneme v něm jak technické pasáže, tak rychlé sjezdy nebo náročná stoupání. Sobotní program tvoří silniční závod handbikerů na 30,1 km (7 okruhů). V neděli se pojede časovka jednotlivců na 8,6 km (2 okruhy). Oba závody jsou do ČPH započteny dvojnásobkem získaných bodů a proto ještě mohou zásadně ovlivnit absolutní pořadí celého poháru. Do závodu vstupuji jako lídr a obhájce absolutního vítěztví kategorie H2 v uplynulých letech 2011 a 2010. Věřím, že mi trať bude svou náročností vyhovovat a ve vyrovnané konkurenci dokáži triumfovat.

Tomy

číst dále

UCI P1 Prague

V termínu 29. – 30. 9. 2012 jsem absolvoval závody evropského poháru UCI P1 na Strahově, které byly současně i finálovými závody ČPH 2012. V evropském poháru jsem v silničním závodě vybojoval 2. místo, když jsem nestačil pouze na paralympijského vítěze Ablingera. V časovce jednotlivců jsem zazářil absolutně nejrychlejším časem dne v absolutním pořadí kategorie handbike a právem jsem zvítězil. Pořadí ČPH pro mě znamenalo zlatý double a celkový triumf v absolutním pořadí 2012 v kategorii H2.

V sobotu byl na programu silniční závod na 30,1 km (7 okruhů). Organizátoři na Strahově připravili novou a velmi obtížnou trať. Závodní okruh měřil 4,3 km a nalezli jsme v něm jak technické pasáže, tak rychlé sjezdy nebo náročná stoupání. Na startu se představila kompletní česká špička, ale nechyběli ani závodníci ze Slovenska, Polska a Rakouska. Mezi hlavní favority bezesporu patřili zlatí paralympijští vítězové Walter Ablinger (H2) a Rafal Wilk (H3). Krátce po startovním výstřelu jsem se probojoval na čelo a snažil se hlídat především Ablingera (H2), Wilka (H3) a Wandachowitze (H3), o kterých bylo jasné, že jedou na medailové pozice a budou hlavními tvůrci závodní strategie. Ve sjezdu v první polovině okruhu jsem byl na výhodné třetí pozici. Během sjezdu v první polovině okruhu jsem v podobě spadlého řetězu měl drobné technické potíže, které mě stály pozici, a mírně jsem se propadl v absolutním pořadí. Ztrátu jsem se postupně snažil likvidovat, což se mi podařilo. Již v závěru prvního okruhu jsem dotahoval zpět na čelo závodu v předpokládaném složení Ablinger, Wilk a Wandachowitz. Vývoj ve vedoucí skupině byl trošku zvláštní, v roli hlavního favorita byl Ablinger, protože bylo jasně vidět, že Wilk pomáha Wandachowitzovi, kterému v závěru i daroval vítězství v kategorii H3. Snažil jsem se jet s Ablingerem bez ohledu na taktiku polského dua, jeho vysokému tempu jsem dokázal vzdorovat 4 okruhy. Na ujíždějícího Ablingera nereagoval Wilk, který neustále pomáhal Wandachowitzovi. Spolu s polským duem jsem vydržel ještě chvíli spolupracovat, ale jejich taktika byla logicky postavená proti mně. Ve sjezdu jsem ztratil na Wandachowitze, který se ve stoupání vyvezl za Wilkem a i když moje ztráta byla sotva 10 metrů, už jsem ujíždějící jezdce nedokázal stáhnout. Musel jsem se rychle zorientovat ve vývoji závodu za mnou, odhadoval jsem vývoj, situaci a ztrátu mých pronásledovatelů. Snažil jsem se udržovat rozjeté tempo, ale radši jsem jel s rezervou, kdybych byl dojet, abych byl ještě schopen jít do úniku. Nikdo z pronásledujících závodníků mě nedotáhl a tak jsem si v klidu dojel pro 2. místo v závodě evropského poháru UCI P1. V pořadí ČPH jsem suverénním výkonem triumfoval a přiblížil se na dosah absolutnímu vítězství celého domácího poháru.

V neděli handbikeři absolvovali časovku jednotlivců na 8,6 km (2 okruhy), která se jela na stejném okruhu jako silniční závod. Oproti předchozímu dni se změnila startovní listina, kdy Ablinger (H2) a Wilk (H3) opustili dějiště evropského poháru a odjeli na International Berlin Marathon. Vzhledem k mému úspěchu z předchozího dne jsem byl spolu s Wandachowitzem (H3) pasován do role favorita absolutního pořadí handbike. Chtěl jsem pochopitelně zvítězit ve své kategorii H2, ale chuť být nejrychlejším handbikerem, mě hnala ještě víc dopředu. Závod jsem rozjel ve vysokém tempu, ale v rychlém sjezdu jsem jel raději s rezervou. V druhém kole jsem své tempo dokázal ještě vystupňovat, dojel jsem Antala (H2), který startoval přede mnou. Věděl jsem, že jen dojezd do cíle pro mě bude znamenat triumf v absolutním pořadí ČPH, ale daleko zvědavější jsem byl na výsledky evropského poháru a zejména absolutního pořadí. Dokázal jsem to, s časem 16:11,08 minuty jsem se stal nejrychlejším mužem absolutního pořadí handbikerů s luxusním náskokem na druhého Wandachowitze. Suverénními výkony v obou závodech jsem ovládl EP v Praze na Strahově a zlatým doublem v ČP jsem triumfoval v absolutním pořadí ČPH 2012 v kategorii H2.

Tomy

číst dále

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie z velmi úspěšného silničního závodu UCI P1 na Strahově, který byl současně i závodem ČPH.

číst dále

Fotogalerie

Byla přidána druhá fotogalerie z úspěšných závodů evropského poháru UCI P1 v Praze na Strahově, jejichž součástí bylo i finále ČPH. Tentokrát ve fotogalerii naleznete snímky z časovky jednotlivců a z vyhlašování vítězů.

číst dále

UCI P1 Prague - silnice

UCI P1 Prague - časovka, vyhlášení