Koln Marathon

14. 10. 2012,

V neděli 14. 10. 2012 mám v plánu absolvovat mezinárodní marathon v německém Kolíně nad Rýnem. Tato akce je finálovým závodem prestižní soutěže Handbike Trophy a proto se dá předpokládat nabitá konkurence. Na startu by neměla chybět současná německá špička v čele se stříbrným medailistou z Londýna Vicem Merkleinem a leadry průběžného pořadí Handbike Trophy. Pro mě tento závod bude představovat tečku za letošní úspěšnou sezónou, se kterou bych se rád rozloučil kvalitním výkonem a určitě se pokusím bojovavat o pódiové umístění.

Tomy

Koeln Marathon

Ano, ano, ano se sezónou 2012 jsem se pódiovým umístěním rozloučil ve velkém stylu. Na mezinárodním Koeln Marathonu, který byl finálovým závodem prestižního německého poháru Handbike Trophy jsem v nabité konkurenci vybojoval 3. místo v absolutním pořadí. Nestačil jsem pouze na stříbrného medailistu z Londýna Vica Merkleina a dalšího účastníka paralympijských her Edwarda Maaloufa.

Na startu se představilo nad 90 závodníků, nechyběli účastníci paralympijských her v Londýně a lídři jednotlivých kategorií poháru Handbike Trophy. Německé závody bývají zpravidla dokonale zorganizované, ale tady bych si dovolil polemizovat. Řazení probíhalo zhruba 30 minut před plánovaným startem, což vzhledem k počtu účastníků a velikosti akce je zcela normální. Podle startovní listiny jsem měl startovat z optimální pozice v první řadě, ale realita byla zcela jiná. Organizátoři nelogicky překopali startovní pořadí, kdy jsem se ocitl až ve třetí resp. čtvrté řadě, což mi značně komplikovalo situaci. Dalším problémem byl vjezd do startovního koridoru, kam závodníky organizátoři nahnali a posléze je nutili otočit se o 180 stupňů, což situaci ještě vyhrotilo. Posun startovního času už hodnotit nebudu. Když zazněl startovní výstřel, byl jsem v hodně těžké pozici, protože většina favoritů startovala z první řady. Během prvního kilometru jsem se dokázal propracovat na čelní pozice. V úvodních kilometrech se zformovala čtyřčlenná vedoucí skupinka ve složení Merklein (GER), Maalouf (LIB), Deberg (BEL) a Tománek (CZE), která byla těsně pronásledovaná zhruba šesti závodníky z nichž nechyběli např. Fromm (GER), Weyrich (LUX), Christiansen (DEN) či Michelbergter (GER) a kteří náš náskok stáhli a spoluvytvořili vedoucí peloton. První polovina závodu byla hodně divoká, všichni závodníci se víceméně vystřídali na vedoucí pozici. Přehlednost a vývoj vlastního závodu handbikerů velmi ztežovala skutečnost, že jsme neustále dojížději in-line bruslaře startující před námi. Doprovodné motorky nám sice razily cestu, ale míjet bruslaře na vzdálenost několika centimetrů při rychlosti místy přesahující 50 km/h, není zrovna příjemným zážitkem. Po dvacátem kilometru se situace trošku zklidnila a v balíku se chvíli jelo se stálým tempem. Do čela se dostal Merklein, který získal dokonce několik desítek metrů, následoval rychlý nástup Maaloufa, na který jsem se snažil hned reagovat. Ujíždějící duo z německého Sopur teamu jsem dokázal stáhnout a při pohledu do zpětného zrcátka jsem s překvapením zjistil, že jsem byl jediný z vedoucího pelotonu, kdo dokázal úspěšně reagovat. Uvědomoval jsem si, že do cíle zbýva okolo 18 km a pokud jsem chtěl udržet krok s těmito špičkovými jezdci, nesměl jsem chybovat. Ze svých soupeřů jsem cítil snahu mě z vedoucího tria odpárat, ale dokázal jsem úspěšně vzdorovat a přesto se objevoval na čelní pozici. Poslední dva kilometry se hodně taktizovalo, tahal jsem, ale nikdo mě nestřídal. Kilometr před cílem přišel úder soupeřů, bezchybnou spoluprácí a nástupem získali několik metrů. Jejich nástup jsem sice dokázal pomalu stahovat, ale bylo mi jasné, že o vítězství se rozhodne beze mě. Cílovou pásku jsem protnul v čase 1:09:49 hodiny a se ztrátou několika vteřin jsem si dojel pro bronz, za druhým Maaloufem a zlatým Merkleinem. Třetí místo v tak těžké a nabité konkurenci beru jako senzační úspěch a výborné zakončení letošní sezóny.

Tomy

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie z posledního závodu sezóny, který jsem absolvoval v rámci Koeln Marathonu. Tato akce byla současně finálovým závodem prestižního německého poháru Handbike Trophy. Na závěr sezóny jsem se blýsk výborným výkonem a ze sezónou 2012 jsem se v nabité konkurenci rozloučil pódiovým umístěním.