2018-03-17 ⇒ 2018-04-07

Mallorca/tri


Aktuality

2018-04-09 Mallorca/tri

V termínu 17. 3. – 7. 4. 2018 jsem absolvoval triatlonové soustředění na Mallorce. Dalo by se říct, že tento španělský ostrov je již mým tradičním místem pro jarní soustředění a najíždění prvních kilometrů na silnici. Mezi hlavní faktory ovlivňující výběr této destinace jsou teplé a relativně stálé klimatické podmínky, kvalitní silniční síť a velká rozmanitost terénu.

 

Nároky na systematický trénink se s rostoucí výkonností mění. První kilometry zpravidla najíždím na rovinách a později se přesouvám do zvlněných a horský terénů, abych před začátkem sezóny mimo klasického objemu rozvíjel i silovou vytrvalost. Obdobný vývoj měla i má letošní příprava.

 

Důležitou změnou byla změna lokality ubytování. V minulosti jsem vždy bydlel na jihu ostrova v blízkosti hlavního města, Palma de Mallorca, ale v letošním roce jsem si pro přípravu vybral sever ostrova, Can Picafort. Hlavní výhodou bylo rovinaté okolí resortu a 25metrový vyhřívaný bazén, kdy jsem s minimální časovou investicí navíc zvládal kombinovat cyklistickou a plaveckou přípravu.

 

Úvod soustředění byl mírně ovlivněn chladným a deštivým počasím, ale z tréninkového pohledu to naštěstí nemělo zásadní vliv a tréninkový program jsem přizpůsoboval minimálně. Náročnost tréninků ještě zvyšoval silný vítr, kdy během jednoho dne dosahoval v nárazech rychlosti až 70 km/h. Přiznám se, že to už se mi moc nelíbilo a návrat za bočního větru mě stál hodně sil. Druhá polovina pobytu byla již slunečná a defacto bez větru.

 

Cyklistický trénink postupně nabíral na objemu i intenzitě a v závěru přípravy jsem absolvoval několik pětihodinových tréninků v horách. Výkonnostní a zejména rychlostní progres jsem cítil s každým tréninkem a troufám si tvrdit, že v tuto chvíli jsem na tom po fyzické stránce lépe než v uplynulém roce.

 

Plavecká příprava byla především zaměřena na nácvik správné techniky a objem měl až sekundární význam. Během pobytu na Mallorce jsem byl prakticky ob den v bazénu. Jednou jsem byl dokonce v moři, ale teplota vody byla okolo 13 stupňů, což mělo spíše zážitkový než tréninkový význam.

zpět