ITU Paratriathlon World Cup Magog, Canada

13. 07. 2019,

ITU Paratriathlon World Cup Magog, Canada

V sobotu 14. 7. 2019 jsem po relativně dlouhém čekání mohl absolvovat další závod světového poháru ITU Paratriathlon World Cup (0,75 km plavání – 20 km cyklistika – 5 km běh). Bohužel mi tento závod vůbec nevyšel, a navíc pro mě skončil smolnou diskvalifikací, kvůli které jsem skončil bez bodového zisku.

Příčinou dlouhého čekání na možnost startu v závodě světového poháru bylo mé nezařazování na startovní listiny předchozích závodů kvůli velmi omezenému počtu startujících závodníků. Primárně jsou nasazováni závodníci z první desítky žebříčku a vzhledem k mé průběžné 15. pozici ve světovém rankingu jsem nasazován nebyl. ITU Paratriathlon World Cup Magog byl v pořadí již čtvrtým plánovaným závodem světového poháru a na start list jsem se dostal až nyní. Nejistota provázející mé letošní starty ve světovém poháru mi ubírá hodně sil a motivace.

Do místa závodu jsem dorazil pět dní předem a vzhledem k tomu, že tuto destinaci znám již z loňského roku, mohl jsem se hned od příjezdu začít efektivně připravovat. V tréninku jsem se cítil dobře, na závod jsem byl za daných okolností maximálně připravený, ale v den závodu jsem se již moc dobře necítil. Jestliže před týdnem mi v Muskoka sedlo vše, jak mělo, nyní tomu tak nebylo.

Pravděpodobně poprvé v historii světového poháru v paratriatlonu se v Magogu plavalo bez neoprenu. Na začátku roku se snížila teplotní hranice pro možnost použití neoprenu i pro kategorii PTWC (Paratriathlon Wheelchair) a mnoho závodníků, včetně mě, tato skutečnost zaskočila. V bazénu mám bez neoprenu mám naplaváno hodně, v otevřené vodě v neoprenu už také, ale jen v triatlonové kombinéze nic. Od startu se mi plavalo nezvykle uvolněně, a přestože nepatřím k nejlepším plavcům, z vody jsem vylézal šestý s časem 15:18 minuty, což jsem vnímal jako dobrou výchozí pozici pro mou nejsilnější disciplínu, cyklistiku.

T1 – v přechodové zóně mezi plaváním a cyklistikou mě předstihl Buccolieri a Radaev, kteří mají výhodu v nižším handicapu, ale jejich náskok nebyl z mého pohledu významný.

Radaeva jsem dojel během zhruba dvoukilometrové stíhací jízdy a předpokládal jsem, že i Buccolieriho a další soupeře začnu sjíždět. Ve stoupáních jsem se necítil zdaleka tak dobře jako v tréninku a po obrátce jsem viděl, kolik mi zbývá na elitní pětku. Zpravidla s přibývajícími kilometry zrychluji a své soupeře sjíždím, ale dnes to nešlo. Mírně jsem zvyšoval náskok před Radaevem a Aranhou, ale víc jsem z cyklistiky vytěžit nedokázal a dvacetikilometrovou cyklistickou část jsem dokončil za 38:01 minuty.

T2 - v přechodu mezi cyklistikou a během mě předstihl Aranha a na záda mi již dýchal i Radaev.

V úvodu běhu jsem měl Aranhu na dohled a věřil jsem, že ho dokážu dojet, ale podobně jako v cyklistice to dnes nešlo. Radaev je elitním běžcem a své kvality prokázal i v dnešním závodě. Postupně se dostal přede mě a později i přes Aranhu.  Utrápený závod jsem dokončil na devátém místě v celkovém čase 1:15:49 hodiny, čímž jsem určitě nenaplnil svá očekávání, ale přesto jsem mohl očekávat bodový zisk, který by mě mohl posunout ve světovém rankingu. Místo toho přišla v cíli nečekaná diskvalifikace.

Během cyklistické části jsem se údajně provinil proti pravidlům tím, že jsem nezastavil na dismount line při vjezdu do transition zone. Jsem však přesvědčen, že jsem zastavil a rozhodčí mi dal pokyn, že mohu pokračovat. Záhy však přišla penalizace, kterou jsem napsanou na tabuli v penalty boxu nezaznamenal, a tudíž jsem v průběhu běhu nezastavil, abych si odpykal svůj trest. Svou diskvalifikaci považuji za smolnou, ale spravedlivou, přestože důvod penalizace byl neoprávněný. Bohužel jsem přišel o bodový zisk a propadl ve světovém rankingu.

číst dále

ITU Paratriathlon World Cup Magog, Canada