ZADAR HALF TRIATHLON
10. 10. 2020, Petrčane, Chorvatsko
ZADAR HALF TRIATHLON
Numerologii vůbec nerozumím, ale datum 10. 10. 2020 mi přijde pěkné k dokončení mé jubilejní třicáté „půlky“. Zadar Half Triathlon (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh) jsem dokončil ve velmi rychlém čase 4:49:03 hodiny na 29. místě absolutního pořadí s téměř 200 startujících sportovců bez handicapu.
Hledání možných startů mě provází celou letošní sezónu a o své účasti na Zadar Half Triathlon jsem rozhodl jen několik dní před jeho konáním. Situace týkající se omezení spojených se šířením koronaviru se mění každým dnem a přiznám se, že nechci zbytečně vynakládat finanční prostředky na starty, kde je vysoké riziko zrušení akce nebo omezení vstupu do země apod. Proto velmi často improvizuji, plánuji z týdne na týden a nyní se to opět náramně povedlo.
„Mezi oslovením organizačního týmu a registrací k závodu proběhlo jen několik hodin, během kterých jsme s organizátory hledali společná řešení mé účasti.“
Zadar Half Triathlon není závodem, který by byl z pohledu běžecké tratě vhodný pro závodníky v kategorii handcycle. Vstřícný organizační tým však operativně navrhl možnost individuální tratě běhu. S tím jsem souhlasil, ale mělo to však háček - trať rozhodně nebyla optimální a jednoduchá.
„Plavání v azurově čistém moři byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem chtěl na Zadar Half Triathlon startovat. Ve vodě byla viditelnost několik desítek metrů, a navíc stále komfortní teplota okolo 20 stupňů.“
Co víc si z pohledu plavecké části přát? Vzhledem k panujícímu podzimu v České republice jsem neměl před závodem mnoho naplaváno, ale během dvou dní před startem jsem se dostal do plavecké pohody, což později potvrdil velmi dobrý plavecký výkon. Odstartoval jsem spolu s elitní kategorií mužů, po kterých následoval start elitních žen a dále tzv. rolling start dalších účastníků. Plavání tedy nebylo vyloženě kontaktní, ale pořád byl někdo vedle, což je velmi pohodové a motivující zároveň. Můj oficiální plavecký čas se zastavil na hodnotě 35:45 minuty, což s přihlédnutím na okolnosti výlezu z vody a umístěním čipové brány v prudkém kopci cca 100 metrů od vody beru jako skvělý výsledek. O čistém času plavání se mohu jen domnívat, ale pravděpodobným výkonem okolo 34 minut jsem se přiblížil osobnímu maximu, s čímž jsem velmi spokojený.
T1 – po dosažení čipové brány v polovině stoupání od moře mě čekalo další zhruba 100 metrů. Můj support, který mi asistoval z vody, strmé stoupání se mnou doslova vylétl. V depu šlo vše podle rutinního postupu, pouze nové neoprenové botičky mě trošku potrápily, protože jsem je nemohl vůbec na mokré nohy natáhnout. Dosažený čas 6:51 minuty je můj slušný standard, ale tentokrát to mohlo být o pár desítek vteřin rychlejší.
Cyklistická trať na 90 km byla rozdělena do 4 okruhů a byla poměrně nenápadně kopcovitá. Asi nejvýraznější stoupání bylo v úvodním nájezdu na závodní okruh, ale poté byla trať houpavého charakteru s nastoupenými 600 výškovými metry, což určitě stojí za zmínku. Po dvoudenním najíždění trati jsem cítil, že to může být relativně rychlý závod, ale že zadarmo to určitě nebude. Nespletl jsem se! První okruh jsem rozjel trošku nadlimitní tempo, což jsem poměrně záhy ucítil a musel mírně zvolnit.
„4 okruhy na jedné silnici nepatří zrovna k oblíbeným typům tratí, ale bavilo mě to, bylo to pestré a cyklistika mi chutnala. Kilometry rychle naskakovaly a po 2:49:48 hodinách bylo odjeto.“
T2 – trošku rozvážnější, ale slušných 4:21 minuty. To nejhorší totiž mělo teprve přijít.
Individuálně řešenou podobu běhu na 21.1 km jsem již zmiňoval, ale co to vlastně znamenalo? Ne vždy jsou tratě vhodné pro jízdu na běžecké formuli, zpravidla je problémem nezpevněný povrh, kamenité pasáže, schody. V rámci Zadar Half byla kombinace všeho, což opravdu nebylo možné.
„Jedinou možnou alternativou běžecké trati bylo absolvování 27 sólových okruhů okolo hotelového komplexu. Vzhledem k tomu, že často trénuji intervaly na 400metrové dráze mi to nepřišlo tak zlé, ale v průběhu komunikace s organizačním týmem jsem se postupně dozvěděl, že je to kopcovitý okruh a v každém kole mě čekají 3 retardéry.“
Mé nadšení ze zájmu o můj start na Zadar Half postupně vystřídaly rozpaky. Nakonec jsem se k tomu postavil tak, že to může být dobrý trénink a ve finále to tak zlé nebylo. Zhruba 800 metrů dlouhý okruh měl podobu 150metrového sjezdu a 650metrového mírného stoupání, během kterého se přejížděly zmíněné retardéry, a tak pořád dokola. Celkem to dalo 180 výškových metrů, což by obecně šlo považovat za jeden z nejnáročnějších profilů v sérii 70.3 ironmanů. Zkrátka kvalitní trénink, ve kterém o mnoho nešlo! Po rychlé cyklistice jsem byl docela svěží a podobně jako na kole to usýpalo i na formuli, ale s postupem času byla stupňující se únava pochopitelně citelná. Přehled o ujetých okruzích jsem ztratil poměrně brzy a dál jsem se spoléhal pouze na svého garmina, který má spíše tendenci trošku celkovou vzdálenost proměřit, ale raději jsem absolvoval pravděpodobně o kolo navíc, protože jsem v cíli měl přes 21.7 km. Zadarmo to nebylo, ale vzhledem k náročnosti trati jsem s dosaženým časem 1:12:18 hodiny spokojený. Na trati jsem nenechal vše, to je pravda, ale určitě jsem se nešetřil!
„Zadar Half Triathlon jsem v celkovém součtu dokončil ve velmi rychlém čase 4:49:03 hodiny na 29. místě absolutního pořadí s téměř 200 startujících sportovců bez handicapu, s čímž nelze být jinak než právem spokojený.“