Aktuality

  Poslední stránka

2017-07-10

Fotogalerie

Fotogalerie - byla přidána ze závodu Světového poháru v paratriatlonu ITU World Cup Iseo, Italy.

Více informací o akci

Tagy: Triathlon 

2017-07-09

ITU World Cup Iseo/tri

V sobotu 8. 7. 2017 jsem absolvoval svou velkou premiéru na Světovém poháru ITU World Cup Iseo, Italy. Start pro mě představoval především cennou zkušenost a zcela nový typ závodu, protože v porovnání s favorizací dlouhého trialonu je paratriatlon (0,75 km plavání – 20 km kolo – 5 km běh) v podstatě sprint. Neměl jsem žádné očekávání, žádnoiu představu či ambici na umístění. Chtěl jsem jen předvést své maximum. Nic víc, nic míň. Závod Světového poháru ITU World Cup Iseo jsem dokončil na zcela nečekaném 3. místě, čím jsem při své premíře překvapil sám sebe a pravděpodobně i své soupeře.

 

Vzhledem k tomu, že jsem v paratriatlonu nováčkem, bylo pro mě vše nové. Pravidla, penalizace, akreditace, support, dovolená či zakázaná asistence atd. Oproti dlouhému triatlonu, který je primárně určen pro sportovce bez handicapu, má paratriatlon svá specifika a já jsem je během krátkého času musel vstřebat a dokázat aplikovat v praxi. Např. technická kontrola je podstatně pečlivější a bylo podrobně zkoumáno nejen technické vybavení, ale i závodní pozice, velikost kol atd. Podobná procedura jako na závodech SP poháru v cyklistice.

 

Plavecká část na 750 metrů startovala ve vlnách rozdělených dle jednotlivých handicapů. Co je velmi nutné zmínit kategorie PTWC (ParaTriathlon WheelChair) určená pro sporotvce na handbiku/vozíku je dále rozdělena do dvou podkategorií H1 (vyšší handicap) a H2 (nižší handicap). Zařazení do příslušné kategorie probíhá na základě zdravotní klasifikace a posouzení úrovně handicapu klasifikační komisí. Pořadí kategorie PTWC je jednotné pro obě podkategorie, ale využívá se přepočet na základě koeficientu handicapu. V praxi startují první závodníci H1 a s časovým odstupem odpovídajícím koeficientu poté startují závodníci H2.

 

Plavecká část mi moc nesedla. Po startu jsem se postupně propadl na poslední místo mezi všemi startujícími v PTWC. Bojoval jsem s vodou i sebou samým. Na konci utrápeného plavání jsem se opravdu těšil z vody. Můj čas 16:15 minuty představoval spíše podprůměrný výkon na úrovni SP.

 

Transition 1 – vzhledem k mému vyššímu handicapu oproti triatlonovým standardům pro mě představuje depo další citelnou ztrátu. I když jsem byl na své poměry velmi rychlý a časomíra se zastavila na hodnotě 3:39 minuty, byl jsem oproti zbytku startovního pole pomaleší prakticky o polovinu.

 

Cyklistická trať v celkové délce 21 km byla rozdělena do tří okruhů, byla poměrně technická a profilově zajímavá. Po horším úvodu jsem měl šanci minimalizovat ztráty, aby má premiéra neskončila fiaskem. Projevila se má cyklistická minulost a pravděpodobně i současná rostoucí výkonnost. Najednou jsem nebyl outsiderem, ale propracovával jsem se dopředu. V polovině cyklistiky jsem byl již na pátém místě absolutního pořadí PTWC a během stoupání jsem dostihl dalšího soupeře. Mohutným nástupem jsem mu nedal šanci. Cyklistickou část jsem dokončil v čase 39:02 minuty.O několik vteřin za Rakušanem jsem zaznamenal třetí nejrychlejší čas.

 

Transition 2 – a čas 2:24 minuty. Ztráta proti soupeřům, ale udržení 4. pozice.

 

Běh na 5 km byl rozdělený do tří okruhů. Profil byl mírně zvlněný, ale více než třetina trati se jela po dlažbě, takže nic moc. Při nájezdu do prvního kola jsem sledoval penalty box a LED obrazovku zda-li nejsem za nějaký nevědomý prohřešek penalizován. Vše bylo snad v pořádku a tudíž jsem se pokusil rozjet své limitní tempo. Najednou ambice jasná. Ital není daleko a já chci udržet pozici! Po prvním okruhu držím minimální náskok, ale bojuji. V nájezdu do dalšího kola vidím penalizaci čísla 128. Vzpomínám na své startovní číslo a jsem si jistý, že není mé. Jedu hranu a Ital mi po ohlédnutí dotírá na záda. Vidím ho! Nájezd do třetího kola, nevnímám penalty box a rubu to co to jde. Itala nevidím a věřím v bramboru. Cílovou pásku protínám v celkovém čase 1:17:43 hodiny s čímž jsem spokojený. Odvedl jsem maximul a dokončil v polovině startovního pole. Úspěch, radost, spokojenost! Ztráta na bronz 1:11 minuty. Super výsledek.

 

Odcházím do transition zone vyzvednout materiál a směřuji k autu. Těším se na sprchu a jídlo. Najednou telefon že se mám dostavit do prostoru cíle. Vidím komisaře s výsledky poprosím ho o možnost nahlédnutí. Nechápu a nevěřím svým očím 3. místo Jan Tomanek? Rakušan se provinil proti pravidlům, když nezastavil po penalizaci v penalty boxu. Byl diskvalifikován. Tím pádem jsem se posunul při své premiéře na Světovém poháru ITU World Cup na pódium a pro Českou republiku jsem vybojoval historicky první cenný kov na Světovém poháru v paratriatlonu ITU. Sbírání zkušeností v novém typu závodu se proměnilo v jeden z nejvýznamnějších úspěchů mé triatlonové a sportovní kariéry vůbec. Pořád tomu nemohu uvěřit a mám obrovskou radost.

Více informací o akci

Tagy: Triathlon 

2017-06-24

ČEZ Kvadriatlon

V sobotu 24. 6. 2017 jsem se zúčastnil ČEZ Letního Kvadriatlonu pořádaného CESTA ZA SNEM, z. s. Byl jsem nejen aktivním účastníkem, ale také patronem a tváří této akce. Samotný závod se skládal ze čtyř disciplín, jak mimo jiné říká samotný název, a to v pořadí 360 metrů plavání, střelba, 1500 metrů kánoe, 18 km kolo. V kvadriatlonu startovaly dvojice i týmy. Závod jsem absolvoval v týmu. Po domluvě s dalšími členy jsem jel cyklistickou část. Originální sportovní akce, zajímavé osobnosti a pozitivní energie organizátorů, to byl ČEZ Kvadriatlon ve Žlutých lázních.

 

Více informací o akci: https://www.cestazasnem.cz/letni-kvadriatlon

Více informací o akci

Tagy: Ostatní 

2017-06-18

70.3 Luxembourg/tri

V neděli 18. 6. 2017 jsem absolvoval 70.3 Ironman Luxembourg. Půlka v Lucembursku patří k tradičním podnikům série dlouhých triatlonů. Současně jde o jediný nominační závod pro Handcycle Division v Evropě, kde je možné kvalifikovat se na Mistrovství Světa v 70.3 Ironmanu. Závodu se zúčastnila absolutní evropská špička. Dokončil jsem na 4. místě v novém osobním rekordu 04:56:32 hodiny a vyjel jsem si nominaci na MS do Tennessee.

 

Plavecká část na 1.9 km slibovala poměrně klidné plavání v teplé vodě. Závodníci Handcycle Division měli samostatný start v odstupu 5 minut za profesionály, ale v předstihu 15 minut před startem Age Groups. Startovalo se proti proudu řeky, po obrátce se plavalo po proudu a na dalším obratu se točilo zpět proti proudu do cíle. Při pohledu na startovní pole byla zřejmá dominance holandských závodníků, kteří hned po startu roztrhali startovní pole. Držel jsem se po boku českých ironmanů, Zbyňka Švehly a Michala Šišky. Po defenzivním úvodu plavání jsem se dostal do svého optimálního tempa a své soupeře zanechal za sebou. Plavalo se mi dobře. Pohyboval jsem se v komfortní plavecké zóně a trochu šetřil na cyklistiku. Na posledním obratu mě dostihl Švehla. Mírný náskok jsem uhájil a doplaval o několik vteřin dříve. Rozdíl byl minimální. Plaveckou část jsem dokončil ve velmi slušném čase 00:32:13 hodiny, který představoval můj vyšší standard.

 

T1 – při vstupu do prvního depa byl rozestup mezi mnou a Švehlou minimální a krátce po nás se dostal do depa i Šiška. Časomíra se pro mě zastavila na hodnotě 6:22 minuty, což pro mě v tuto chvíli bylo slušné.

 

Na 90 km dlouhou cyklistickou část jsem vyrazil s mírným odstupem za Švehlou na 5. pozici, kterého jsem zhruba na 15. kilometru předjel. Úvod závodu byl absolutně rovinatý nicméně s vědomím kopcovitých pasáží v polovině trati jsme se takticky šetřili. Defenzivní vstup do cyklistické části poprvé zčeřil Šiška, když na 23. km předjel Švehlu a následně i mě. V dlouhém triatlonu je zakázaná jízda v háku a naše trio si drželo předepsaný odstup. Postupně se zrychlovalo. Šišku jsem předjel, ale za chvíli byl opět přede mnou. Švehla zkušeně vyčkával a nastoupil na 38. km v úvodu prvního stoupání. Utrhli jsme Šišku. Nyní jsem takticky vyčkával za Švehlou. První kopec jsem přejel víceméně v komfortní zóně. Během následného sjezdu jsem se najedl a čekalo nás nejdelší stoupání na trati. Švehla na občerstvovačce zpomalil a pro mě bylo jednoduché se dostat před něj, ale hned mě dotáhl. Neútočil jsem. Jel jsem vyrovnaným tempem s minimálním náskokem a na vrcholu jsem utrhnul i Švehlu. Několik kilometrů jsem podvědomně očekával, že mě o mnoho zkušenější Švehla dojede, ale nestalo se tak. Následujících 30 km ve zvlněném terénu jsem jel bez kontaktu, ale v posledním stoupání se Švehla přeci jen přiblížil na dohled. Zbývalo posledních 10 rovinatých km do cíle a Švehla mě dostihl. Chvíli jsme se tahali a snažili se urvat jeden druhého, ale bezvýsledně. Cyklistickou část jsem dokončil za 03:03:22 hodiny, což pro mě představovalo dosavadní maximum.

 

T2 – s náskokem několika vteřin jsem vjížděl do depa před Švehlou a nyní jen s několikaminutovou ztrátou na 2. závodníka v pořadí, Francouze Andaloussiho. Švehla mě v depu opět předstihl. Druhé depo jsem zvládl v čase 4:49 minuty.

 

V poslední disciplíně, běžecké části na 21.1 km jsem si věřil na Švehlu i na celkové pódiové umístění. Po prvním okruhu ze čtyř jsem na ztrácel 40 vteřin. V dalším okruhu náskok mého soupeře trochu narostl, ale pořád jsem věřil. Jel jsem hranu a čas 01:09:46 je dalším zlepšením osobního maxima, nicméně na Švehlu to nestačilo. Ztratil jsem 3:41 minuty a závod jsem dokončil na 4. pozici. Zklamání? Naopak. Maximální spokojenost. Na mých současných výkonech je vidět jasný progres. Závod jsem dokončil v novém osobním rekordu 04:56:32 hodiny což je vylepšení dosavadního maxima z Ocean Lava Montenegro o více než 20 min. Skutečná odměna přišla záhy na slavnostním vyhlášení výsledků. Získal jsem nominační slot a v září pojedu Mistrovství Světa v 70.3 Ironmanu v americkém Tennessee. 

Více informací o akci

Tagy: Triathlon 

2017-06-08

Dítě v lese/beseda

Ve čtvrtek 8. 6. 2017 jsem se zúčastnil besedy v Lesní školce Dítě v lese v Mokrovratech u Dobříše. Koncept mých besed určený pro předškolní děti je zpravidla založen na sportovní tematice a mém sportování. S dětmi jsem si povídal nejen o vlastním sportu, ale například i o bezpečnosti provozu na silnici a použití ochraných prvků i životu s handicapem. Mé povídání je pro lepší představu většinou doplněno o promítání fotografií a videoklipů. V lesní školce jsem musel trošku zaimprovizovat, vzhledem k tomu že záměrně nevepoužívají elektrický proud. Děti byly sice ochuzeny o audiovizuální vjem, nicméně jsem sebou přivezl své sportovní vybavení, které si během besedy mohly vyzkoušet, takže takovou újmou zase netrpěly! Myslím si, že se mi po celou dobu podařilo udržet pozornost mých posluchačů a mé vystoupení bylo pro obě strany určitě obohacující.

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

2017-05-15

Fotogalerie

Fotogalerie - byla přidána z mezinárodního triatlonu Ocean Lava Montenegro.

Více informací o akci

Tagy: Triathlon 

2017-05-15

Ocean Lava Montenegro

V neděli 14. 5. 2017 jsem zahájil letošní triatlonovou sezónu startem na mezinárodním triatlonu Ocean Lava Montenegro. Na programu byla 70.3 distance (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh). Na úvod sezóny jsem se blýskl osobním rekordem 5:20:27 hodiny, kdy jsem vylepšil své dosavadní maximum o více než deset minut. V kategorii Physical Challenged jsem jako jediný účastník zvítězil. V celkovém pořadí jsem dokončil na 87. z 211. ze všech dokončivšich triatletů.

 

 

Plavecká část - na 1.9 km slibovala poměrně klidné plavání na 2 okruhy. Hromadný start bez ohledu na age group trošku bolel a opět jsem si připomněl ona známá jatka ve vodě. Vzhledem k tomu že jsem startoval jako jediný handicapovaný závodních z vody, dostal jsem několik tvrdých ran od profesionálů, kteří mě po startu trošku převálcovali. Po prvních 500 metrech se plavání zklidnilo a již bylo dostatek prostoru pro „klidné“ plavání. Sem tam jsem se s někým pofackoval, ale to je vždy a všude. Voda byla klidná, ale nepříjemným zjištěním byla kvalita vody a hlavně chladné proudy, které jak jsem se později dozvěděl jsem pro tuto destinaci typické. Teplota vody byla v maximu okolo 17 stupňů, ale v místech chladných proudů mohla být i o 3 stupňě nižší. Během plavání jsem se cítil dobře, plaval jsem vyrovnaným tempem v komfortní zóně. Výsledný čas byl mírným zklamáním, nicméně 38:42.2 minut představuje můj trošku nižší standard, ale vzhledem k chladné vodě a prvnímu startu roku to nedramatizuji.

 

 

Transition 1 – depo mezi plaváním a cyklistikou bylo dobře situované a i vzdálenost z vody nebyla vysoká. Celkový čas v depu představuje můj standard 9:10.7 nicméně si neodpustím poznámku, že kdybych si nezapomněl sundat čip z nohy před tím, že si kompletně svleču neopren, mohl jsem být o téměř dvě minuty rychlejší. Čip jsem měl připnutý na lýtku okolo nohavice neoprenu a tudíž se mi neopren krásně zamotal. Abych se z toho dostal, musel jsem si alespoň nohavice znovu obléct a následně bez čipu svléct.

 

Cyklistická část – na 90 km rozdělená do dvou okruhů vypadala na první pohled jednoduše, placatě a velmi rychle. Tento chybný odhad se nejvíce odrazil na mém výsledném času cyklistiky, který z největší části udělá celkový čas. Kalkuloval jsem s časem pod 3:00 hodiny Místo toho jsem dokončil za 3:12:04.6 hodiny. V součtu téměř 600 hm hovořilo o jasném opaku původního odhadu. Stoupání nebyla sice dlouhá, ale byla poměrně prudká, což při přechodu z rovinatých pasáží nebylo vůbec příjemné. V půlce trati jsem se ještě držel v plánovaném tempu, ale následně jsem začal ztrácet.

 

Transition 2 – při vjezdu do depa mezi cyklistickou a běžeckou částí jsem hned kontroloval časomíru a cítil jsem, že i po pomalejším kole mohu vylepšit své osobní maximum na půlce. Čas 4:59.9 minuty je opět mým standardem.

 

Běžecká část – dlouhá 21.1 km byla rozdělena do dvou okruhů. Pět kilometrů na otočku a pět zpět. Rovinatý profil, kvalitní asfalt co víc si přát. S tímto jsem odjížděl do Černé Hory, ale realita byla zase trošku jiná než plán. Na úseku pěti kilometrů bylo přesně 25 příčných prahů, což znamenalo, že v celkovém součtu jich je jich rovných 100. Alespoň to bylo kulaté číslo. Skutečnost, že tři z nich se daly objet situaci moc nevylepšilo, ale musel jsem se s tím poprat. Celý běh byl ve velmi nepravidelném rytmu, maximalní akcelerace a poté zpomalení a přejezd retardéru. Již po úvodních kilometrech jsem měl i přes speciální rukavice na běžeckou formuli prsty rozedřené do krve, ale překvapivě jsem držel dobré tempo. Doslova jsem jel na krev. V běhu jsem sice ucítil drobné náznaky krize, ale spíš to byla převlečená bolest, která už nezmizela, ale později jsem otupěl. Atmosféru povzbuzujících diváků a náhodných přihlížejících jsem si moc neužil, jel jsem na osobní rekord a nevnímal nic. Na prvních pěti kilometrech to vypadalo, že se dostanu pod hranici 1:10 hodiny, ale nakonec z toho bylo krásných 1:15:29.4 hodiny, což doposud představovalo můj nejrychlejší běh. Nemám rád hru na coby kdyby, ale myšlenka na trať bez retardérů mi vehnala úsměv do tváře, protože bych si výrazně polepšil a čas stlačil blíž k vysněné hodinové hranici. Poslední kilometr se běžel po chodníku, následně se křižovala hlavní silnice a vjíždělo se do cílové rovinky. Já jsem to střihnul přímo po hlavní mezi auty, protože jsem nechtěl ztrácet čas výjezdy a sjezdy na obrubník. Sice to byl pro již otupělou mysl slušný adrenalin a pro troubící řidiče a vyděšené organizátory a policii jistě neopakovatelný zážitek, ale když musíš, tak musíš, rekord, je rekord. Nakonec se časomíra zastavila na hodnotě 5:20:27 hodiny, címž jsem překonal osobním maximum o více než deset minut.

 

Ocean Lava Montenegro byla ve srovnání se závody sérií Ironman nebo Challenge trošku komornější záležitostí, ale na druhou stranu rodinná atmosféra a ochota organizátorů byly výjimečné. Velké poděkování patří hlavnímu organizátorovi Igorovi Majerovi a celé jeho rodině. Uspořádat takovou akci de-facto sám bez podpory širokého realizační týmu je obdivuhodné a ponechat si celou dobu optimismus a dobrou náladu je odrazem vélké vnitřní síly a odhodláni, která je pro mě inspirující. Jsem rád, že jsem se mohl Ocean Lava Montenegro zúčastnit.

Více informací o akci

Tagy: Triathlon 

2017-04-30

DA-BA Jesenice/hb

V neděli 30. 4. 2017 jsem absolvoval Časovku na vrch nad Lovčicemi pořádanou cyklistickým klubem DA-BA. Na programu byla kopcovitá časovka na 9,3 km s nastoupanými 270 hm, která pro mě představovala i první letošní start na handbiku. Na startu se sešla téměř třicítka závodníků všech věkových kategorií a český handcycling byl dobře zastoupen nejúspěšnějšími jezdci loňského roku.

 

Vzhledem k mému náročnému zimnímu programu jsem s cyklistickou přípravou trošku pozadu, ale přesto mě zajímala přímá konfrontace s Tomášem Mošničkou, který v posledním roce kraloval kategorii H3. Na většině mezičasů jsme jeli poměrně srovnatelné tempo, nicméně v závěru dokázal Tomáš své tempo ještě vystupňovat a já jsem naopak trošku polevil a ztratil. Do cíle jsem dojel se ztrátou 24 vteřin. S předvedeným výkonem jsem spokojený, protože za sebou nemám letos žádné závodní kilometry a de-facto jsem stále v objemové fázi přípravy bez rychlostní složky v tréninku.

Více informací o akci

Tagy: Handbike  Handbike ČR 

  Poslední stránka