Aktuality

  Poslední stránka

2018-05-16

ZŠ Propojení/beseda

 

Ve středu 16. 5. 2018 jsem absolvoval besedu s žáky ZŠ Propojení v Sedlčanech. Nosnou linií našeho povídání byla má sportovní činnost, ale pochopitelně jsme se otevřeně a neformálně bavili i o mém handicapu, úrazu, životu na vozíčku atp. Ve své lektorské činnosti mám bohaté zkušenosti s přednášením na vysokých školách tělovýchovného zaměření, nicméně beseda na základní školy pro mě byla skvělým zpestřením a možností přispět k lepší informovanosti o sportu handicapovaných. Příjemná atmosféra, zájem a úsměvy dětí pro mě představovaly tu největší odměnu.

 

Více o ZŠ Propojení: http://www.propojeni.cz/

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

2018-05-14

Tisková konference ČTA

„Reprezentanti a zástupci ČTA na jedno dopoledne odložili plavky, cyklistické tretry i běžecké boty. V diářích totiž měli místo tréninků zapsanou tiskovou konferenci ČTA, která se konala u příležitosti zahájení nové sezony, a to 14. května v salónku Klubu cestovatelů.“ (triatlon.cz)

 

„Tiskové konference se zúčastnili předsedkyně ČTA Lenka Kovářová, technický ředitel ČTA Tomáš Petr, reprezentační kouč Lukáš Vrobel, handicapovaný triatlonista Jan Tománek a reprezentanti Vendula Frintová, Jan Čelůstka a Iveta Fairaislová.“ (triatlon.cz)

 

Více o akci: https://triatlon.cz/jaka-byla-predsezonni-tiskova-konference/

Více informací o akci

Tagy: Ostatní 

2018-05-06

ITU Paratriathlon World Cup Águilas/tri

V neděli 6. 5. 2018 jsem startoval na závodě světového poháru ITU Paratriathlon World Cup ve španělském Águilas. Celková distance v paratriatlonu je podstatně kratší, než má favorizovaná distance 70.3 Ironmanu, nicméně paratriatlon je na programu letních paralympijských her. Chtěl bych se prosadit i v této disciplíně a nominovat se na letní paralympijské hry do Tokya 2020. Do Španělska jsem odlétal s ambicí zisku bodů do rankingu a především sbírání zkušeností. V nejobsazenější kategorii PTWC jsem obsadil 7. místo a dokončil v polovině startovního pole, což považuji za dobrý vstup do letošní triatlonové sezóny.

 

Paralympijský triatlon je podobně jako paralympijské běžecké lyžování velmi specifické z pohledu kategorizace závodníků. Samozřejmě záleží na úrovni handicapu, dle kterého jsou závodníci zařazeni do příslušné kategorie, nicméně v paratriatlonu jsou pro poměrně širokou škálu sportovců závodících na vozíku pouze dvě kategorie (PTWC H1 a H2). Pro hrubou představu zmíním skutečnost, že v handcyclingu je kategorií pět (H1 - H5) a kategorizace skutečně odpovídá funkčnímu handicapu. V paratriatlonu bohužel jsem „bit“ za svůj handicap a jen minimum závodníků odpovídá mé handcyclingové klasifikaci H3. Je skutečně velký rozdíl, když startuji dohromady se závodníky s plně funkčními trupovými svaly a mnohdy i závodníky stojícími, kteří vůči mně mají jistou výhodu. Tato skutečnost pro mě není nová, ale cítím za správné ji zmínit. Samozřejmě to ale nic nemění na mém odhodlání a vůli poprat se o nominaci do Tokya 2020.

 

Oficiální program ITU Paratriathlon Worl Cup Águilas pro mě začal již páteční klasifikací, sobotními oficiálními tréninky a seznámením s tratí. Následovaly technický meeting, registrace a technická přejímka. V neděli ráno v 8:00 hod pak začínal závodní program světového poháru paratriatlonu a kategorie PTWC odstartovala v 8:35. Paralympijskou distanci tvoří 750 m plavání – 20 km cyklistiky – 5 km běhu.

 

Na 70.3 distanci patřím k relativně slušným plavcům, a i vyšší distance mi nedělají problém. Sprint na 750 metrů jednoznačně představuje mou slabinu. Navzdory chladné vodě se mi pocitově plavalo dobře, ale kontakt s čelem závodu jsem poměrně krátce po startu ztratil a v úvodní části jsem získal několika minutovou ztrátu.

 

Transition zone 1 jsem díky praktické i teoretické přípravě vylepšil, ale můj handicap mi nedává mnoho prostoru pro výrazný posun. Oproti loňskému roku jsem zautomatizoval a zrychlil nástup na handbike i běžeckou formuli, ale transition zone považuji i nadále za slabinu.

 

Konečně na kole, tak by se dalo hodnotit rozčarování z úvodu závodu. Patrně jsem propadl až k posledním místům, ale v cyklistice jsem výrazně získával a již v polovině cyklistiky jsem se probojoval na průběžné 6. místo, což je v nabité konkurenci velmi slušný posun. Vinou časomíry bohužel nejsou k dispozici průběžné časy jednotlivých disciplín, ale troufnu si tvrdit, že v cyklistice jsem zajel jeden z nejrychlejších časů.

 

Během Transition zone 2, tedy přechodu mezi cyklistikou a během, mě předstihnul Ital Buccoliero. Dvacetivteřinová ztráta se se mnou táhla celou běžeckou částí a pozici zpět jsem již vybojovat nedokázal. V běžecké části byl znát můj výkonnostní posun, kde jsem výrazně nezaostával za nejrychlejšími závodníky, ale prosadit se tak výrazně jako v cyklistice jsem se již nedokázal. V kategorii PTWC jsem dokončil 7. místě v polovině startovního pole v celkovém čase 1:15:45 hodiny, což považuji za dobrý vstup do letošní triatlonové sezóny.

Více informací o akci

Tagy: Triathlon 

2018-04-28

ČPH Plzeň/hb

V sobotu 28. 4. 2018 se konal další podnik Českého poháru handbike. Dějištěm závodu byl plzeňský cyklistický ovál Lopatárna a na programu hlavního závodu handbikerů bylo kritérium na 44 km (40 okruhů). Oproti předchozímu pohárovému závodu startovní pole trošku prořídlo, nicméně kategorie H3, ve které v cyklistických soutěžích startuji se dramaticky nezměnila. Přestože akce pro mě měla pouze tréninkový význam, mezi současnou českou špičkou jsem se určitě neztratil a ve spurtu dokončil na 2. místě.

 

Start a úvodní dva okruhy byly plně v mé režii a na čele se vytvořila tří členná vedoucí skupina ve složení Tománek, Mošnička, Antal. Během třetího kola se na čele prosazoval Mošnička a zaútočil Antal, na jehož nástup jsem dokázal zareagovat již jen já. Během následujícího okruhu jsem únik zlikvidoval a následný vývoj závodu byl velmi podobného ražení. Na čele duo Tománek, Antal a se zhruba minutovou ztrátou Mošnička a Nevěčný. Další jezdci neměli již šanci zasáhnout do absolutního pořadí, a proto je nezmiňuji. S Antalem jsem jel vyrovnaný závod nicméně jsem si moc dobře uvědomoval jeho kvality a rychlostní schopnosti. Vzhledem k tréninkovému pojetí jsem nebyl přehnaně aktivní a volil jsem spíše defenzivní jízdu. V posledním kole jsem zkusil individuální únik a útok na absolutní prvenství, nicméně jsem získal jen pár metrů a Antal byl v koncovce úspěšnější.

Více informací o akci

Tagy: Handbike  Handbike ČR 

2018-04-22

DA-BA Jesenice/hb

V neděli 22. 4. 2018 jsem absolvoval další přípravný závod a tentokrát jsem ani nemusel nijak zvlášť daleko. V Jesenici u Sedlčan pořádal Povltavský sportovní klub DA-BA časovku jednotlivců. Trať závodu byla výrazně kopcovitá a závodníci nastoupali 375 hm na celkové distanci 14,6 km. V konkurenci nehandicapovaných cyklistů to byl pro mě především test jarní výkonnosti, ve kterém jsem bezesporu obstál. V kopcích jsem se cítil dobře a přechod na rychlostně zaměřený trénink nabírá na obrátkách a směřuje k jedinému cíli a tím je účast na Světovém poháru ITU Paratriathlon World Cup ve španělské Águilas. 

Více informací o akci

Tagy: Handbike  Handbike ČR 

2018-04-17

Běžecký workshop Hello run!

V úterý 17. 4. 2018 jsem se zúčastnil běžeckého workshopu pro zaměstnance Hello bank s instruktory Ondrou Růžkem, Markem Malíkem a mnou, tedy sportovcem Honzou Tománkem. Na programu byl 120 minut dlouhý workshop v pražské Stromovce zaměřený na poznávání běhu a všech jeho podob, průpravných a protahovacích cvičení. V průběhu akce téměř nepřetržitě plynul hovor o běhu i souvisejících tématech včetně dotazů směřovaných ke mně cílených na mou vrcholovou sportovní činnost a „běh“ na běžecké formuli.

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

2018-04-14

ČPH Pardubice/hb

              V sobotu 14. 4. 2018 v rámci své triatlonové přípravy absolvoval závod českého poháru handbike v Pardubicích. Tento závod byl současně Mistrovstvím České republiky a má účast mi vynesla 2. místo a titul Vicemistra ČR v silničním závodě.

 

Akce byla poměrně dobře obsazená a na startu se sešlo téměř 30 závodníků z Čech a Slovenska, což v tuzemsku považuji za velmi dobrou účast. V Pardubicích již několik let téměř nepřerušeně probíhají rozsáhlé rekonstrukce a Vinařský půlmaratón resp. jeho trať je již tradičně výstavbou ovlivněna. Pesimisticky budu konstatovat, že úroveň závodu handbikerů oproti minulým ročníkům klesá a trať není zdaleka optimální. Závodníci se musí potýkat s častými přejezdy retardérů a případně sdílet trať se závodem koloběžek, což tomuto progresivně se vyvíjejícímu sportu rozhodně nepřidává.

 

Byl jsem bezesporu jedním z hlavních favoritů a to i navzdory mé triatlonové specializaci. Start byl víceméně v mé režii a v úvodním kilometru jsem byl na čele závodu, ale v těsném závěsu byl Slovák Kukľa a můj přímý soupeř v kategorii H3 Antal. Pro projetí nájezdového kola nastoupil Václav Antal a získal několik metrů na Slováka Kukľu a o několik metrů pozadu jsem zaostal i já. Antal svůj náskok v průběhu závodu postupně navyšoval. Kukľa byl v rozmezí 10 – 50 metrů přede mnou po celý závod, ale k přímému kontaktu mezi námi již nedošlo a tak o pódiovém pořadí rozhodovala v podstatě individuální časovka. Závod v Pardubicích byl pro mě prvním intenzivním tréninkem po návratu ze soustředění z Mallorci a mému výkonu chyběla dynamika a cyklistická specializace. Přesto jsem s předvedeným výkonem spokojený, protože potvrdil mou rostoucí výkonnost a zisk titulu Vicemistra ČR v kategorii H3 se jako úspěch bezesporu počítá.

Více informací o akci

Tagy: Handbike  Handbike ČR 

2018-04-09

Mallorca/tri

V termínu 17. 3. – 7. 4. 2018 jsem absolvoval triatlonové soustředění na Mallorce. Dalo by se říct, že tento španělský ostrov je již mým tradičním místem pro jarní soustředění a najíždění prvních kilometrů na silnici. Mezi hlavní faktory ovlivňující výběr této destinace jsou teplé a relativně stálé klimatické podmínky, kvalitní silniční síť a velká rozmanitost terénu.

 

Nároky na systematický trénink se s rostoucí výkonností mění. První kilometry zpravidla najíždím na rovinách a později se přesouvám do zvlněných a horský terénů, abych před začátkem sezóny mimo klasického objemu rozvíjel i silovou vytrvalost. Obdobný vývoj měla i má letošní příprava.

 

Důležitou změnou byla změna lokality ubytování. V minulosti jsem vždy bydlel na jihu ostrova v blízkosti hlavního města, Palma de Mallorca, ale v letošním roce jsem si pro přípravu vybral sever ostrova, Can Picafort. Hlavní výhodou bylo rovinaté okolí resortu a 25metrový vyhřívaný bazén, kdy jsem s minimální časovou investicí navíc zvládal kombinovat cyklistickou a plaveckou přípravu.

 

Úvod soustředění byl mírně ovlivněn chladným a deštivým počasím, ale z tréninkového pohledu to naštěstí nemělo zásadní vliv a tréninkový program jsem přizpůsoboval minimálně. Náročnost tréninků ještě zvyšoval silný vítr, kdy během jednoho dne dosahoval v nárazech rychlosti až 70 km/h. Přiznám se, že to už se mi moc nelíbilo a návrat za bočního větru mě stál hodně sil. Druhá polovina pobytu byla již slunečná a defacto bez větru.

 

Cyklistický trénink postupně nabíral na objemu i intenzitě a v závěru přípravy jsem absolvoval několik pětihodinových tréninků v horách. Výkonnostní a zejména rychlostní progres jsem cítil s každým tréninkem a troufám si tvrdit, že v tuto chvíli jsem na tom po fyzické stránce lépe než v uplynulém roce.

 

Plavecká příprava byla především zaměřena na nácvik správné techniky a objem měl až sekundární význam. Během pobytu na Mallorce jsem byl prakticky ob den v bazénu. Jednou jsem byl dokonce v moři, ale teplota vody byla okolo 13 stupňů, což mělo spíše zážitkový než tréninkový význam.

Více informací o akci

Tagy: Soustředění 

  Poslední stránka