PROFIL

Kdo je Honza Tománek

Narodil jsem se 30. 6. 1987 v Príbrami a od svého narození jsem žil s rodinou v Dobríši. Muj dosavadní život se dá rozdelit do dvou etap – na dobu pred úrazem a na dobu po úraze. V ríjnu 2002 me srazil nepozorný ridic osobního automobilu a po težkém úrazu jsem zustal odkázaný k pohybu na invalidním vozíku.

Pred úrazem jsem vyrustal jako normální sportovne nadaný kluk. Za nejvýraznejší sportovní aktivitu, ke které jsem inklinoval, považuji cyklistiku. Od detského veku jsem v sedle trávil hodne casu a práve cyklistika me provází celým mým životem. To me motivovalo k rozhodnutí zacít závodit a nikoli se pouze "rekreacne vozit". V roce 2001 jsem si vyzkoušel první MTB závod ješte v žákovské kategorii. Od zacátku roku 2002 jsem se snažil venovat pravidelnému tréninku a v prubehu roku jsem startoval na ruzných závodech. Nejprve jsem zkusil Ligu horských kol porádanou Ceskou sporitelnou a pozdeji jsem se kvuli prevažujícím vytrvalostním sklonum preorientoval na MTB marathony. Mimo cyklistiky jsem se venoval i dalším sportum, at už závodne nebo jen rekreacne.

Po úraze se mi od základu zmenil život. Musel jsem se smírit s tím, co se mi prihodilo a že težký úraz bude mít dopad na celý muj další život. Jelikož jsem byl hodne sportovne orientovaný, tak mi krátce po úraze sport velmi chybel. Se svým handicapem jsem se však postupne vyrovnal a dál se naplno venuji cyklistice. Sice trošku v jiné podobe, ale za to na výrazne vyšší úrovni. V soucasné dobe mi ani jiné sporty nejsou cizí a venuji se dlouhému triatlonu a dálkovým behum na lyžích. Jakýkoli handicap je totiž jen tak velký, jak velkým ho cítíme. Proto se snažím dál delat veci naplno a dokazovat, že zdravotní postižení nemusí být prekážkou aktivního života. Mimo sport se snažím podílet na ruzných projektech, které prispívají k lepší informovanosti verejnosti o sportu handicapovaných. Jako vrcholový sportovec aktivne pracuji ve sportovním marketingu a hledám príležitosti k zajištení vlastní profesionalizace.