Padova marathon

22. 04. 2012,

V neděli 22. 4. 2012 mám v plánu absolvovat tradiční marathon v italské Padově. Na startu se představí absolutní italská špička v čele s Alexem Zanardim, Vittoriem Podestou či Paolem Cecchettem. Díky nabité konkurenci a emotivnosti italśkých fanoušků jsou podobné akce sportovní svátkem a proto se na start velmi těším. Doufám, že se mi bude dařit a předvedu optimální a vyrovnaný výkon jako v minulém týdnu.

Tomy

V neděli 22. 4. 2012 jsem podle plánu absolvoval Padovský marathon. Mezi nabitou konkurencí předních italských reprezentantů jsem se určitě neztratil. Vybojoval jsem 5. místo a téměř do konce jsem bojoval pódium.

Na startu se skutečně představila kompletní italská špička v čele se Zanardim (H4), Podestou (H2) či Cecchettem (H2). Koncentrace takových jmen předurčovala rychlý závod a skutečně tomu tak bylo. Po startu rychle formovala šestičlěnná vedoucí skupinka ve složení Zanardi (H3), Tománek (H2), Podesta (H2), Cecchetto (H2), Arzo (H4) a Fagone (H3). Od prvních metrů jsem se rozhodl neponechat nic náhodě a proto jsem se velmi snažil o udržení předních pozic za Zanardim a Podestou. Vysoká rychlost a ani nervozita provázející úvodní kilometry mě nerozhodila a kontroloval jsem situaci ve vedoucí skupině. Na 12. km na nás čekalo cca 300 metrů dlouhé stoupání, ve kterém jsem očekával nástup soupeřu. Se situací jsem se opět vyrovnal více než dobře, jistá pozice za vedoucím Podestou mi přidala na klidu. Trošku vyhrocená situace nastala na 15. km, kdy při průjezdem levotočivou zatáčkou na mě upadl španělský závodník Vicente Arzo. Celá událost se odehrála v rychlosti kolem 45 km/h a skutečně nechápu, jak byl Arzo schopen se ode mě v podstatě odrazit a vrátit se zpět na kola a pokračovat v závodě. Další kilometry byly ve znamení krátkých nástupů, získávání metrů, ale k roztrhání vedoucí skupiny nedošlo. Posledních 5 km se už jelo na hraně, na čele se nejčastěji objevoval Podesta, Cecchetto a Zanardi. Několik metrů za nimi jsem se z posledních sil snažil s nimi neztratit kontakt. 3 km do cíle jsem ujíždějící soupeře znovu dotáhl a vezl se ve větrném stínu. Z boku do mě narazil Zanardi a ztratil jsem několik metrů. I když jsem trio vedoucích závodníků znovu dotahoval, předjel mě Arzo a Fagone, za které jsem se zavěsil. Poslední 2 km se jely po dlažebních kostách přímo v historickém centru Padovy a proto odstup cca 50 metrů od prvního znamenal těžkou situaci. Ve snaze opět dotáhnou soupěře Arzo nejspíš přehlédl zatáčku a minul odbočku. Ve vysoké rychlosti jsme to s Fagonem ani nepostřehli a najednou jsme se řítili obchodní třídou plnou lidí s nákupními taškami. Arzo se ztratil, Fagone nadával organizátorům a já ho s nadějí následoval. Po důkladné prohlídce města jsme se s Fagonem znovu dostali na trať a mířili k cíli. Už jsem neměl chuť ani sílu v závodě pokračovat, chtěl jsem, aby to rychle skončilo. Na vítěze Zanardiho jsem s 2 km dlouhou zajížďkou ztratil 4:13 min. I přes tak dramatický závěr jsem nakonec s časem 1:08:38 hod vybojoval 5. místo. Pro nakonec nalezeného Arza byla trošku smutná výsledková listina, protože se s 14 minutovou ztrátou propadl ještě daleko níž v absolutním pořadí. Pokud nebudu hodnotit samotný závěr, tak jsem byl s průběhem závodu naprosto spokojený. Dokázal jsem udržet krok s několika nejlepšími závodníky na světě, čehož si velmi cením.