Ironman 70.3 Lanzarote

05. 10. 2013,

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie z tréninku na blížícího se 70,3 Ironmana na Lanzarote. Triatlon se skládá ze tří disciplín. Plavání, kolo (handbike) a běh (formulka). Na kole si myslím, že mám natrénováno dostatečně, plavání se také nebojím, i když v moři a především plaveckém neoprenu to bude jiné než v bazénu. Největší novinkou je pro mě formulka, což je alternativa pro běh. Po úspěšném zakončení handbikerské sezóny na závodech UCI C1 v Praze jsem se věnoval specializovanější přípravě na triatlon. Zvykal jsem si na běh na fomulce a plavecký neopren, což uvidíte v přidané fotogalerii.

Příprava na 70.3 Ironman

V neděli 29. 9. 2013 jsem ve večerních hodinách v pořádku dorazil na Lanzarote, ale mé sportovní vybavení to štěstí nemělo. Běžná zavazdala, vozík i handbike přežily letecký transport bez újmy, ale běžecký vozík (formulka) byla poškozená. Zprvu to vypadalo "jen" na osmu na přením 20" kole, ale po bližším ohledání a vybalení z ochraných obalů byla situace podstatně horší. Zdeformovaný ráfek a náboj, zcela zničení upínací šroub, pohnutá geometrie vidlice a poškozená pouzdra na přichycení předního kola. Po dvou dnech strávených zařizování opravy poškozeného vybavení, jsem došel k závěru, že oprava je prakticky nemožná a všechny díly musí být vyměněny za nové. Reklamaci řeším s leteckou společností, ale zajištění náhradních dílu do termínu závodu je takřka nemožné a můj start je ohrožen.

Za skvělé součinnosti mechaniků z místního cyklo shopu a Zbyňka Švehly, který mi půjčí náhradní kolečko a přes Lukáše Vaněčka, který mi kolečko na triatlon doveze, se nám podařilo dát formulku do funkčního stavu, který mi snad umožní startovat. Za daných okolností se v omezené míře snažím připravit na svou tritlonovou premiéru a doufám, že následující dny již nepřineskou další nemilé překvapení. V tréninku kombinuji všechny disciplíny. Handbike, plavání a už jezdím i na formulce a zvykám si na nový typ sportovního zatížení. Děkuji všem zúčastněným za pomoc a podporu, nejen materiální, ale i morální. Věřím že budu startovat a 70,3 Ironmana na Lanzarote úspěšně dokončím.

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie ze specializované přípravy na 70.3 Ironmana na Lanzarote. Na obrázcích můžete vidět cyklistický trénink v přilehlém okolí Playa Blanca, běh na formulce a plavecký trénink na trati v La Santa.

70.3 Ironman Lanzarote

V sobotu 5. 10. 2013 jsem absolvoval svou velkou triatlonovou premiéru na 70.3 Ironmanu na Lanzarote. Doposud jsem neměl s triatlonem žádné zkušenosti a vlastní trénink před akcí nebyl na kombinaci tří disciplín nijak specializovaný. 70.3 Ironman je kombinací 1,9 km plavání, 90,1 km kola a 21,1 km běhu, v součtu 70.3 mil. Hlavním cílem bylo dokončit v časovém limitu a to se mi podařilo. Cílovou pásku jsem protnul v čase 7:01:36 hodiny a bonusem bylo absolutní 3. místo v kategorii handcycles (handicapovaných závodníků).

Plavání a orientace v otevřené vodě pro mě byla naprostou novinkou. Samotná délka plaveckého okruhu 1,9 km v laguně v La Santě pro mě nepředstavovala náročný úkol, ale orientace ve vodě a hlavně plavání mezi 625 startujícími bylo něco nového před čím jsem měl velký respekt a obavy. Pět minut před hlavním startovním polem startovali profi závodníci, handicapovaní sportovci potom v hlavním poli. Mohli jsem si vybrat místo odkud chceme startovat. Jak už jsem zmiňoval své obavy z plavání, tak jsem se pochopitelně netlačil příliš dopředu a mým cílem bylo splnit limit 1:15 hod. Tuto disciplínu jsem si užil, chvíli to sice připomínalo jatka ve vodě nebo výlov rybníku. Čistý čas plavání jsem měl 00:45:33 hodiny což pro mě bylo příjemným překvapením. Dokonce jsem v kategorii handicapovaných opouštěl vodu jako druhý za Francescem Solou. Následovala transition zone, tedy depo s přípravou na cyklistiku, jejíž čas se započítává do limitu na danou disciplínu. Depo jsem zvládl v čase 8:00 minuty s čímž jsem byl spokojený, ale přesto moji soupeři byli rychlejší a na kolo jsem vyjížděl s 5minutovou ztrátou na druhého Rafaela Botella a s téměř 25minutovou ztrátou na prvního Francesca Solu, který je výborným plavcem a specialistou na krátké triatlony.

V mé favorizované disciplíně, kterou je bezpochyby cyklistika, jsem chtěl uspět a být nejlepší i navzdory tomu, že moji soupeři měli nižší handicap (oba H3). 90,1 km dlouhý cyklistický okruh byl velmi náročný, jezdci během něj nastoupali 1768 hm. Jednoznačně nejnáročnější pasáží trati bylo 12kilometrové stoupání z Tabayesca na Mirador del Haria s převýšením okolo 600 hm. Cyklistickou část ještě stěžoval pro Lanzarote charakteristický vítr, který na otevřených pláních ubíral mnoho sil a ve sjezdech házel s celým kolem. I když jsem cyklistiku zahajoval jako poslední jezdec, věřil jsem že své soupeře sjedu a dokončím jako první, což se mi podařilo. Zhruba po 50 kilometrech jsem dojel Solu v polovině stoupání na Mirador del Haria a dotahoval jsem se i na Botella, jehož odstup byl okolo 2 minut. V rychlém sjezdu do Teguise a následně i do La Caleta de Famara jsem jeho náskok nadále stahoval a v závěrečném stoupání z Famary do Soo jsem Botella dostihnul. Kolo jsem zajel za 4:17:11 hodiny, což v takhle náročném profilu považuji za velmi dobrý výsledek. Depo jsem měl tradičně nejpomalejší a tak mě Botello znovu předstihl, ale bylo téměř jasné, že zvítězí, protože běh je jeho silnou stránkou.

Krátce po mém startu do závěrečné disciplíny měl předběhl i Sola. Oba Španělé byli jasnými favority na běh, protože Botello je profesionálním běžeckým závodníkem a Sola specialistou na krátké triatlony a plavání. V běhu jsem nemohl mít žádné vysoké ambice, protože na běžecké formulce v podstatě neumím a ani jsem neměl prostor pro přípravu. Věděl jsem, že běh nějak dokončím a o to mi hlavně šlo. Závodní okruh byl rovněž velmi náročný, nastoupalo se během něj 190 hm a i tuto disciplínu stěžoval silný vítr od oceánu. Běh jsem dokončil v čase 1:42:05 hodiny.

Mise splněna. 70.3 Ironmana na Lanzarote jsem dokončil v celkovém čase 7:01:36 hodiny. Vybojoval jsem 3. místo v kategorii handcycles. Všichni závodníci v této kategorii dominovali ve svých favorizovaných disciplínínách. Sola v plavání, Botello v běhu já v cyklistice. Závod jsem si užil, bylo to něco nového, jedinečného a neopakovatelného a určitě v budoucnu absolvuji další akci podobného zaměření. Velmi dojemným momentem bylo slavnostní vyhlášení nejúspěšnějších triatletů, když mé kategorii handicapovaných aplaudovalo ve stoje nad 300 lidí.

V závěru bych chtěl ještě poděkovat všem lidem kteří mě podporovali. Organizátorům a hlavně Standovi Bízovi za půjčení běžecké formulky, Zbyňku Švehlovi za morální a materiální podporu a Péťovi Šelingovi za techniku jízdy. Vše jsem si vzal k srdci, ale více připravit jsem se bohužel nemohl.

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie z mé triatlonové premiéry na 70.3 Ironmanu na Lanzarote. Můj debut nebyl snadný, protože na Lanzarote je jeden z nejtěžších triatlonů v Evropě. Ironmani absolvovali 1,9 km plavání, 90,1 km na kole s 1760 nastoupanými metry a na závěr ještě 21,1 km běhu.