Mallorca Handbike Tour 2014

21. 10. 2014 - 01. 11. 2014,

Na závěr rozporů plné sezóny jsem v termínu 24. - 26. 10. 2014 absolvoval etapový závod Mallorca Handbike Tour 2014. Na kole jsem se opět po dlouhé době cítil skvěle a atmosféru závodní akce jsem si naplno užíval. V kategorii H3 jsem zvítězil ve všech třech etapách a před Corps-Bellem (GBR) a Molinou (ESP) jsem triumfoval v celé tour. V absolutním pořadí bez rozdílu kategorií jsem obsadil bronzovou příčku když jsem nestačil pouze na paralympijského vítěze a mistra světa Rafala Wilka (POL/H4) a Johannese Reekerse (NED/H5).

Podrobný popis celé akce a jednotlivých etap včetně trasy vyznačené v mapě či výškového profilu naleznete na následujícím odkazu:

1. etapa - první na programu měla být 20 km dlouhá a rovinatá časovka jednotlivců, která vedla rákosovým polem z Playa de Muro do Sa Pobla a zpět. Z organizačních důvodů nakonec došlo ke změně protože se nepodařilo oproti původnímu plánu vyloučit provoz. Handbikeři absolvovali hromadný sprint závod na stejné trati avšak za plného provozu. Tempo závodu udávala sedmičlenná vedoucí skupina ve složení Wilk (POL/H4), Reekers (NED/H5), Tománek (CZE/H3), Reja (ESP/H4), Arzo (ESP/H4), Corps-Bell (GBR/H3) a Molina (ESP/H3). V tomto závodě a v podstatě v celé tour dominoval polský závodník Rafalk Wilk jehož tempu nejdříve nestačil Molina a Corps-Bell. Po zhruba 8 úvodních kilometrech jsem spolu pokračoval spolu s Rejou a Arzem. Wilkovu tempu dokázal až do poloviny závodu vzdorovat Reekers, kterého jsem posléze sjeli a po Wilkovu suveréním víteztví rozhodoval o dalším pořadí spurt. Věděl jsem, že vítězství v kategorii H3 mám již v této etapě jisté, ale chtěl jsem promluvit i do absolutního pořadí. Nejlépe zaspurtoval Reekers, za kterým jsem dokončil a za mnou pak Reja a Arzo. Časomíra se pro mě zastavila na 0:30:12 hod.

2. etapa – jako druhá byla na programu zvlněná trasa silničního závodu na 62 km během které závodníci nastoupali 300 hm. Vývoj závodu byl opět velmi podobný předchozímu dni. V úvodních kilometrech se zformovala vedoucí skupina ve složení Wilk (POL/H4), Reekers (NED/H5), Tománek (CZE/H3), Reja (ESP/H4) a Arzo (ESP/H4). Po zhruba 15 km v čele setrval Wilk a Reekers. V těsném závěsu pak Tománek, Reja a Arzo a dále pak Corps-bell a Molina. Wilk opět triumfoval v absolutním pořadí. Celý závod jsem odjel spolu se španělský duem Reja, Arzo a v závěru etapy jsem věděl, že vítěztví v 2. etapě mám v kategorii H3 jisté. Pochopitelně jsem chtěl znovu dokončit na stupních vítězů i v absolutním pořadí, ale v závěrečném spurtu jsem nestačil na Reju. V čase 1:44:41 hod jsem dokončil na 4. místě.

3.etapa – poslední závodní den se handbikeři vydali do hor a během horského přejezdu absolvovali 75 km dlouhou trať a 950 hm. Věřil jsem, že pokud nebudu mít defekt nebo nějaký závažný problém vyhraji kategorii H3. Úspěch v absolutním pořadí byl také reálnou metou a proto horská etapa byla z pohledu absolutního pořadí klíčová. Stejný úvod a vedoucí skupina ve složení Wilk (POL/H4), Reekers (NED/H5), Tománek (CZE/H3), Reja (ESP/H4) a Arzo (ESP/H4). V táhlém stoupání okolo 20. km mezi Polencou a Lluckem jsem jel v těsném závěsu za Wilkem a Reekersem a v tuto chvíli jsme již setřásli všechny pronásledovatele Reju a Arza (H4) i Corps-bella a Molinu (H3), kteří mohli promluvit do absolutního pořadí nebo pořadí jednotlivých kategorií. Nyní následovalo 8 km dlouhé stoupání s průměrným sklonem 7,6 %. V úvodu náročného stoupání jsem ještě držel krok, ale poté nasadil Reekers a spolu s ním Wilk. Myslím si, že jsem byl schopen ještě chvíli vysokému tempu vzdorovat, ale radši jsem jel své tempo protože do cíle zbývalo téměr 50 km a náročný horský přejezd. Každý handbiker nebo alespoň skupina jedoucí pohromadě měla vlastní doprovod v podobě profesionálního cyklisty, dále asistovaly servisní vůz a doprovodné motorky. I když se jelo za plného provozu, trať byla skvěle zajištěná a bezpečnost závodníků byla na velmi vysoké úrovni. Během stoupání jsem měl od svého „sparinga“ informace o vývoji závodu za mnou. Na vrcholu stoupání jsem měl náskok okolo 5 minut na Reju a Arza, kteří pro mě byli největší hrozbou v boji o umístění v elitní trojce absolutního pořadí. Nyní mě čekal dlouhý sjezd plný serpentin, jel jsem opatrně, ale snažil jsem se neztratit z ceného náskoku. Závěrečná 20 km dlouhá pasáž závodu byla mírně zvlněná. Poměrně rychle mi docházela energie a síla, a další informace o náskoku na Španěly jsem již neměl. Jel jsem téměř 50 km osamoceně v úniku a posledních 5 km proti větru už hodně bolelo. Etapu jsem dokončil v čase 2:57:43 hod. Do cíle jsem dorazil 9:53 minuty před Rejou a Arzem a radoval se z bronzového umístění v absolutním pořadí a z triumfu v kategorii H3. V absolutním pořadí zvítězil Wilk (POL/H4), druhý byl Reekers (NED/H5) a třetí Tománek (CZE/H3). Pořadí v kategorii H3 první Tománek (CZE), druhý Corps-Bell (GBR) a třetí Molina (ESP).

Mallorca Handbike Tour uzavřela letošní sezónu, během které jsem většinu času nezávodil a trápil se se zdravotním problémem. Několik jsem myslel, že jsem na tom již dobře, ale v závodech to pořát nebylo ono a trápil jsem se. Tato akce byla jiná, konečně jsem cítil tu lehkost, rychlost, akceleraci a radost. Jsem rád, že na závěr sezóny jsem se dostal do vnitřní i závodní pohody. Skvělá tečka za letošním cyklistickým rokem!

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie z úvodní etapy Mallorca Handbike Tour, kterou jsem v absolutním pořadí dokončil na 3. místě za prvním Wilkem (POL/H4) a druhým Reekersem (NED/H5). V kategorii H3 jsem s náskokem téměř dvou minut zvítězil před Molinou (ESP) a Corps-bellem (GBR).

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie z 2. etapy Mallorca Handbike Tour, během které jsem zvítězil v kategorii H3 a v absolutním pořadí jsem dokončil na 4. místě.

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie ze 3. etapy Mallorca Handbike Tour 2014 a vyhlášení výsledků. Během této etapy závodníci absolvovali horský přejezd. V absolutním pořadí jsem dokončil na 3. místě za Wilkem a Reekersem. V kategorii H3 jsem zvítězil a na závěr sezóny jsem triumfoval i v celkovém pořadí H3.