UCI C1 Verolanuova

25. 04. 2015 - 26. 04. 2015,

V termínu 25. - 26. 4. 2015 jsem absolvoval závody UCI C1 v italské Verolanuově. Se svým výkonem v silničním závodě jsem nebyl příliš spokojen, nicméně v početné konkurenci jsem dokončil na pěkném 9. místě. V časovce jednotlivců jsem si spravil chuť. V 11 km dlouhém závodě proti chronometru, jsem vybojoval 5. místo a pódiové umístění mi uniklo jen o několik vteřin. V kombinaci obou závodů jsem byl kalsifikován na 6. místě, což mi přineslo první letošní bodované umístění do rankingu UCI.

V sobotu byl na programu silniční závod na 36 km (6 okruhů) v centru Verolanuovy. Na startu se v kategorii H3 představilo téměř 40 závodníků a nechyběla kompletní italská elita včetně úřadujícího mistra světa. Trať byla velmi technická, projíždělo se historickým centrem a úzkými uličkami. Z výhodné startovní pozice v první lajně jsem nedokázal vytěžit maximum. Během průjezdu prvních zatáček jsem nebyl moc průbojný a jel jsem zbytečně opatrně. Vývoj závodu bohužel ovlivnil můj slabší úvod. Spolu s Israelem (ESP), Tondellem (ITA), Fratinim (LUX), Groppim (ITA) a Granellinim (ITA) jsem vytvořil druhou skupinu. V první polovině závodu jsem byl aktivní a často tahal na špici. V druhé polovině jsem spíše kontroloval pozice a šetřil síly na závěr. Na technické trati nebylo moc možné jít do úniku a naši skupinku roztrhat. V závěru se tempo pochopitelně stupňovalo a v posledních kilometrech jsem byl na předních místech a kontroloval pozice. Do cílové rovinky jsem najížděl z druhého místza za španělem Israelem, kterému jsem jako jedinému ve spurtu podlehl. Silniční závod jsem dokončil na 9. místě a v cíli jsem měl rozporuplné pocity. Příliš mi to nesedlo a nepodařený úvod mi vzal šanci bojovat o lepší umístění.

V neděli byla na programu 11 km dluhá rovinatá časovka jednotlivců. Časovky jsou mým oblíbeným typem závodu a věřil jsem, že dokážu zabojovat o Top5 a vylepšit si tak umístění v klasifikované kombinaci, který se započítává do rankingu UCI. Těžko popisovat vývoj časovky. Od startu jsem jel naplno a snažil se nepolevit. Na pátém kilometru jsem již měl na dohled Tondella startujícího minutu přede mnou a náš rozestup se nadále zmenšoval. Závod se jel za omezeného provozu a každý závodník měl doprovodný motocykl. Okolo sedmého kilometru jsem udržoval konstatní tempo okolo 43 km/h. Z rytmu mě bohužel vyvedly dva automobily, kteří mě předjížděly a následně zablokovaly. Musel jsme jít na brzdy a zpomalit o více než 10 km/h. Nadávání a bouchání rukou do kapoty situaci pochopitelně nezlepšilo, nicméně vlivem emocí se mi asi nikdo nemohl divit, že jsem vybouchl. Konečně volno. Nedokážu odhadnou jakou ztrátu mě toto zbrždění stálo, ale nedalo se nic dělat, jede se dál. Na posledním kilometru předjíždím Vendeho (ITA) a více se přibližuji k Tondellovi (ITA). Cíl. Čas 00:17:21,09 hodiny, průměrná rychlost 38,04 km/h a ztráta na vítěze a mistra světa Vittoria Podestu 1:24 minuty. Pódiové umístění bylo vzdáleno jen 12 vteřin, škoda. Nebýt incidentu s předjíždějícími auty, mohl cinknou bronz. Každopádně jsem předvedl dobrý výkon, vylepšil jsem své umístění v kombinaci a připsal si první letošní body do rankingu UCI.

číst dále

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie ze závodů evropského poháru UCI C1 v italské Verolanuově. V klasifikované kombinaci jsem díky skvělému výsledku v časovce jednotlivců vybojoval 6. místo a připsal si tak první letošní body do rankingu UCI.