Mallorca/training

29. 02. 2016 - 04. 04. 2016,

Mallorca - příprava v plném proudu!

Bude to znít možná neuvěřitelně, ale již 3 týdny jsem na cyklisticko-triatlonovém soustředění na Mallorce a teprve dnes mám první skutečně volný den, kdy jen ležím, jím a odpočívám. Doposud jsem měl několik volnějších dnů, kdy jsem byl plavat nebo jsem jel kompenzační trénink na kole, ale až dnes totální relax.

Abych shrnul dosavadní trénink tak první týden jsem najížděl první hodiny a kilometry v rovinatých profilech na jihozápadě ostrova. Druhý týden jsem již absolvoval vyšší objemy ve zvlněném terénu zpravidla ve středu ostrova. Třetí týden? Ten byl zatím nejnáročnější, protože jsem strávil 4 dny v horách tréninkem silové vytrvalosti. Po volném dni se do hor znovu vracím a věřím, že už se počasí trošku umoudří, protože zatím nic moc. Oproti České republice je podstatně tepleji to ano, ale během posledního tréninku v horách jsem docela prochladl a promokl. Letošní soustředění je zatím podstatně chladnější a deštivější než v uplynulých letech, ale trénovat se dá, takže si nestěžuji.

Zatím vše jede podle plánu a když nejsem zrovna na kole, tak najíždím na běžecké formuli, kde stejně jako na kole postupně zrychluji a dostávám se do absolutní fyzické i psychické pohody. Několikrát jsem byl plavat, ale tato disciplínu mi na Mallorce slouží především jako aktivní regenerace.

Tréninkové zázemí mi na Mallorce vytváří můj partner, se kterým mám několikaleté zkušenosti. Hotel Ayron Park v S'Arenalu je každoročně dočasným domovem několika set cyklistů ročně a jsem moc rád, že mohu služby tohoto hotelu využívat v rámci uzavřené spolupráce.

http://www.hotelayronpark.com/cs/

číst dále

Mallorca - soustředění 2016

V termínu 29. 2. - 4. 4. 2016 jsem absolvoval 5ti týdenní soustředění na Mallorce. Oproti předchozím letům proběhlo v mé přípravě několik významných změn. Vzhledem k postupné favorizaci a účastnění se dlouhých triatlonů byla i má letošní příprava zaměřena více na hlavní triatlonové cíle letošního roku. Mimo cyklistického tréninku jsem podstatnou část času věnoval i běžecké přípravě, v rámci které jsem dokonce v závěru přípravy zúčastnil Mitja Pollensa Marató, běžeckého závodu na 21,1 km.

 

Další výraznou změnou byla i celková délka soustředění, doposud jsem jezdil na dva přípravné kempy v jednotlivých délkách 2 – 3 týdny, ale letos jsem se rozhodl šetřit prostředky a vlastní energii. Zkrátka jsem chtěl, aby má příprava byla maximálně efektivní a abych zbytečně neplýtval čas, peníze a energii zbytečnými přesuny, s čímž souvisí i poslední změna.

 

Přesun na Mallorcu jsem absolvoval vlastním autem, což představovalo 1700 km do Barcelony a následnou cestu trajektem. Mnoho lidí si řekne, že dlouhý přesun autem snižuje efektivitu, zvyšuje náklady a čas. V mém případě to ale vůbec neplatilo a svého rozhodnutí vůbec nelituji. Bez problémů jsem naložil vše, co bylo potřeba. Nemusel jsem dělat žádné kompromisy, což přispělo k maximální efektivitě a na ostrově jsem byl plně flexibilní a výběr tréninkové destinace jsem mohl volit přestně tak, jak požadoval tréninkový plán. Mohl jsem jsem přejíždět po ostrově a trénovat tam, kde bylo třeba a když jsem měl 5ti hodinový trénink v horách, tak jsem skutěčně mohl odvést maximální práci tam, kde bylo třeba.

 

Celé soustředění bylo v podstatě rozděleno do pěti mikrocyklů z nichž každý byl něčím specifický, ale jejich finální skladba mi dala skvělý vytrvalostní a silový základ pro další rychlostní trénink. Během prvního mikrocyklu jsem se zvolna rozjízděl na rovinách v jihozápadní části ostrova a prakticky ob den jsem se v druhé denní fázi věnoval běžeckému tréninku resp. jízdě na bežecké formuli (racing wheelchair). Následoval přechod do zvlněného terénu středu ostrova společně s postupným prodlužováním tréninkových dávek okolo 4 - 5 hodin. Nejnáročnější částí celého soustřdění byl třetí mikrocyklus, během kterého jsem po dobu celého týdne děnně absolvoval 4 – 5 hodin tréninku silové vytrvalosti v horách a během každého tréninku jsem nastoupal okolo 1500 hm. Nejen fyzicky byl trénink v horách velmi náročný, protože letošní Mallorca nepředvedla zcela optimální klimatické podmínky a během týdne v horách bylo nejhůř. Teplota často nepřesahovala 10 stupňů, foukal silný vítr a letos jsem už raději nepočítal kolikrát jsem promokl a promrzl na kost. Následující dva mikrocykly byly z mého pohledu daleko méně náročné i když časový objem se ustálil na 5ti hodinových tréninkcích + běh. Výrazně se oteplilo a dokonce bylo možné vyjet v krátkém rukávu což jsem po „horském utrpení“ vítal s otevřenou náručí.

 

Na závěr vydařené přípravy jsem absolvoval na běžecké formuli Mitja Pollensa Marató, závod na 21,1 km. V absolutním pořadí jsem navzdory defektu 4 km před cílem v čase 1:12:52 hodiny zvítězil, ale závodit proti nehandicapovaným běžcům na formuli je trošku nerovný boj. Výsledný čas pro mě nepředstavuje žádný oslnivý výsledek, ale vzhledem ke zmíněnému defektu a téměř 100 nastoupaným hm je vidět, že postupně roste nejen má cyklistická, ale i běžecká forma.

 

Mallorcou 2016 jsem položil zákládní kameny přípravy na letošní rok a věřím, že sezóna bude úspěšná a dokážu splnit vše, co jsem si pro letošní rok předsevzal. Na závěr musím poděkovat Hotelu Ayron Park v S'Arenalu, který mi vytváří tréninkové zázemí na Mallorce. Hotel Ayron Park je každoročně dočasným domovem několika set cyklistů a jsem moc rád, že mohu služby tohoto hotelu využívat v rámci uzavřené spolupráce.

 

http://www.hotelayronpark.com/cs/

 

číst dále

STOP

Po přípravném kempu na Mallorce jsem jsem měl v rámci cesty zpět do České republiky naplánovanou několikadenní dovolenou v Barceloně spojenou s aktivním odpočinkem a cestováním. Poté následoval přesun autem zpět domů a po mém návratu jsem absolvoval několik kvalitních tréninků a vše pokračovalo v souladu s tréninkovým plánem a závodním kalendářem. Na kole jsem se cítil báječně. Po prvních rychlostních trénincích jsem měl pocit že létam a neskutečně jsem zrychloval. Vše vypadalo ideálně a mé tělo skvěle reagovalo na přechod do závodního rytmu.

Připravoval jsem se na dvě cyklistické akce evropského poháru UCI C1 v itálii Masse a Verolanuově, ale krátce před odjezdem jsem musel s vysokými teplotami a boulí na levé hýždi vyhledat chirurgickou ambulanci. Nejprve mi byla udělána punkce injekční jehlou a následně mi byl zaveden dren na pročištění rány. Během několika dní se okolní tkáně zotavily, otok ustoupil a rána po chirurgickém zákroku se začala spontánně zatahovat a hojit. Tuto zdravotní komplikaci s největší pravděpodobností způsobila zduřelá a zanícená potní žlázka. Problém musel být řešen chirurgickým řezem a drenáží, ale jak jsem psal výše, nyní jsem již bez drenu a vše nasvědčuje spontánnímu zhojení. Rekonvalescence je odhadována na několik týdnů a proto až do odvolání musím zrušit účast na všech plánovaných akcích.

Své letošní tréninkové úsilí směřuji k jedinému cíli a tím je nominace na MS v 70.3 Ironmanu a MS. Nominační závod se jede v půlce června a vzhledem k dosavadnímu průběhu přípravy a rekonvalescence pevně věřím, že je to stále aktuální a reálný cíl. Situace není sice optimální, ale věřím v brzký návrat do tréninkového a závodního kolotoče. Držte mi palce a děkuji za podporu.

číst dále