MČR Maršovice/hb

20. 08. 2017,

V neděli 20. 8. 2017 jsem v rámci finální fáze přípravy na nadcházející Mistrovství Světa v 70.3 Ironmanu absolvoval cyklistické Mistrovství České republiky v silničním závodě a vybojoval jsem jsem titul Vicemistra ČR.

MČR v silniční para-cyklistice bylo součástí kultovního závodu Železný dědek, který byl z důvodu uzavírek trati přesunut do jiné lokality. Trať závodu byla vždy velmi náročná a letošní rok nebyl vyjímkou. Trať mistrovského závodu handbikerů měřila 47 km a byla rozdělena do 3 okruhů z nichž v každém se nastoupalo okolo 280 hm. Na startu se sešla kompletní Česká a Slovenská špička a bylo zřejmé, že medaile nebudou cinkat zadarmo. Závod jsem bral sice jako část přípravy nicméně jsem chtěl bojovat. Po startovním výstřelu se formovala vedoucí skupinka ve složení Tománek, Mošnička, Kuk'la, Šelinga a Antal. Výsoké tempo v úvodním stoupání diktovalo slovenské duo Kuk'la-Šelinga, v těsném závěsu Tománek a Antal. Mošnička ztratil kontakt a následně i Šelinga odpadl z vedoucí skupiny. Kuk'la udával tempo závodu. Během úvodu prvního kola jsem nebyl moc aktivní a takticky jsem vyčkával co se bude dít. Přeci jen handcycling je u mě v současné době na vedlejší koleji a nemám ostré závodní kilometry. V podstatě bez větších problémů jsem držel krok. V nájezdu do druhého kola jsem neplánovaně rozjel trošku vyšší tempo na které nezvládl reagovat Antal. Po boku s Kuk'lou jsme dojeli na vrchol stoupání a já jsem se snažil doplnit energetický dluh tyčinkou. Kuk'la neúnavně a téměř strojově pokračoval dál. Jeho mírný náskok jsem do dalšího stoupání sjel a dojel nás i Antal. Slovenský reprezentant Kuk'la získal několik metrů k dobru a já ani Antal jsme nereagovali. Možná má klíčová chyba, ale Kuk'lu jsme nechali jet. V podstatě to nebyl ani náš přímý konkurent, protože závodí v kategorii s nižším handicapem. Další vývoj závodu byl velmi vyrovnaný. V nájezdu do druhého kola se na nás dotáhl Mošnička, ale nepodařilo se mu dostat se až k nám do přímého kontaktu. S přibývajícími kilometry jsem se cítil silnější a myslím si, že v kopcích jsem na tom byl lépe, nicméně ne tak dobře, abych odjel. Závěrečné kilometry jsem tahal ve snaze odpárat Antala, ale byl silný. Cíl bohužel nebyl na vrcholu žádného stoupání. Po krátkém sjezdu, kde jsem ztratil metr a boj o titul byl ztracen. Dokončil jsem na 2. místě v kategorii H2 a vybojoval tak titul Vicemistra ČR s čímž jsem spokojen. V absolutním pořadí bez rozdílu kategorií jsem bral bronz. Má účast byla jaksi nad plán a i když jsem v současné době především triatlonistou v české handcyclingové špičce se semnou musí stále počítat.