Běžecký kemp Schweizer Paraplegiker Zentrum

27. 07. 2020 - 31. 07. 2020, Nottwil, Švýcarsko

Běžecký kemp Schweizer Paraplegiker Zentrum

Je to již téměř rok, co jsem poprvé navštívil Schweizer Paraplegiker Zentrum ve švýcarském Nottwil. Loni jsem se zde zúčastnil několikadenního tréninkového kempu na běžecké formuli, jehož cílem byla přesná diagnostika a navržení optimální konfigurace běžecké formule. Bohužel došlo k omylu v zaměření a byla mi doručena nevyhovující běžecká formule. Švýcarská strana mi jako kompenzaci nabídla úpravu a individualizaci nevyhovující formule na své náklady, ale pokud jsem chtěl situaci řešit, musel jsem do Švýcarska.

Hranice jsou v podstatě bez omezení otevřeny, ale jet jen kvůli úpravě formule do Švýcarska se mi rozhodně nechtělo. Situace ohledně zdravotních restrikcí se pomalu vrací do normálu a Švýcaři mě pozvali na tréninkový kemp, kde bychom chybu v objednávce vyřešili. Cesta do Nottwil mi začala dávat i jiný smysl.

V termínu 27. 7. – 1. 8. 2020 jsem absolvoval „běžecký“ tréninkový kemp ve Schweizer Paraplegiker Zentrum. Bylo to několik náročných dní, během kterých se trénovalo dvoufázově na dráze. Individuálně jsem si ještě přidával třetí fázi, kdy jsem chodil plavat do jezera, ale plavecký trénink měl spíše kompenzační rozměr. Každý den jsem trávil na dráze dvakrát 90 minut, ale všechny tréninky byly intervalového charakteru s měnícími se motivy a zátěží. Bylo to náročné, ale zase mě to o kousek posunulo vpřed. S úžasem jsem pozoroval podporu parasportu ve Švýcarsku a propracovaný tréninkový program, kdy zkušení trenéři pracují již s malými dětmi s vrozeným handicapem, převážně s rozštěpem páteře či malformacemi DK a systematicky je vedou. Pravděpodobně díky tomuto ucelenému přístupu mohou být Švýcaři absolutní světovou velmocí běžeckého sportu vozíčkářů. Jejich zázemí a organizační zastřešení je s Českou republikou nesrovnatelné.

Protože úprava běžecké formule je poměrně složitá, musel jsem ji zanechat v Nottwil a v horizontu dalšího měsíce by měla být připravena k vyzvednutí. Další návštěvě Schweizer Paraplegic Zentra se nevyhnu, ale když to zase spojím s tréninkovým kempem, bude to mít smysl!

číst dále

Běžecký kemp Schweizer Paraplegiker Zentrum