FS - Marathon

02. 09. 2012,

V termínu 2. 9. 2012 se chystám na start mezinárodního Frankische Schweiz marathonu ve Forchheimu nedaleko Norimberka. Tato akce je součástí německého národního poháru NHC Deutschland (National Handbike Circuit Deutschland). Německá národní soutěž patří mezi nejobsazovanější a nejmasovější národní soutěže a proto se dá předpokládat početná a silná konkurence. Na startu se představí například Elmar Sternath (Mistr Světa z Bogogna 2009 H3), Stefan Baumann (Medailista z MS v Baie Comeau 2010 H2)či Torsten Purschke (Leader NHC 2012 H3). V letošním roce jsem téměř neměl možnost startovat na klasických marathonech a proto se na start velmi těším. Věřím, že se na rovinnaté trati pojede velmi rychlý závod a vzhledem k roustoucí výkonnosti všech závodníků by mohl být na 13. ročníku tohoto závodu stanoven nový traťový rekord.

V neděli 2. 9. 2012 jsem absolvoval Frankische Schweiz Marathon v německém Forchheimu nedaleko Norimberka. Závod byl součástí německé národní soutěže NHC Deutschland. V absolutním pořadí jsem vybojoval 3. příčku za Sternathem (H3) a Purschkem (H3) a v kategorii H2 jsem s časem 1:07:59 hod zvítězil.

Na startu ve Forchheimu bylo nad 30 závodníků a řazení jezdců nebylo nijak organizované. Vzhledem k poměrně chladné ranní teplotě, jsem se snažil do poslední chvíle rozjíždět, abych neprochladl a na start jsem přijel zhruba 10 min před startovním výstřelem. Zařadil jsem se do první řady vedle Sternatha, Purschkeho a Uhlmanna, a čekal na start. Hned po startovním výstřelu jsem snažil držet na čele závodu, abych měl výhodnou pozici při formování vedoucí skupiny. V uvodním kilometru jsem táhl skupinu, ale poté jsem se chtěl trošku takticky stáhnout a schovat do větrného stínu. Na čele se objevila několika členná skupina ve složení Sternath (H3), Purschke (H3), Scholze (H3) Weingut (H4), Hauch (H4), Uhlmann (H2), Doringer (H2), Tománek (H2) a Mošnička (H2). Velmi aktivní byl v úvodních kilometrech Sternath a Purschke, když trošku začali zvolňovat vystřelil dopředu Doringer, na jehož nástup jsem reagoval. Po několika stech metrech jsem ho na čele vystřídal, na což reagoval nástupem Sternath a Purschke. Na jejich nástup jsem ztratil několik metrů, které jsem postupně zlikvidoval. Do stoupání na pátém kilometru jsem nastupoval opět na čele, ale trošku jsem očekával další pokus soupeřů. V závěru se rozjel opět Sternath a v závěsu za ním Purschke, kterého jsem si nemohl nechat odjet. V tuto chvíli vzniklo vedoucí trio Tománek, Sternath a Purschke. Protože domluva soupeřů probíhala v německém jazyce, kterému nerozumím, musel jsem si dávat pozor, abych měl situaci pod kontrolou. Přes několik jejich taktických nástupů a pokusu mě odpárat se tempo zklidnilo a jelo se relativně konstatně. Jednoznačně nejvíc práce odváděl Sternath a bylo jasné, že tento muž si chce dojet pro vítěztví. Na otočce na třicátém kilometru se situace na čele trošku zdramatizovala. Zadními koly jsme se se Sternathem trošku zadrhli a Purschke získal několik metrů k dobru. Po jeho dostižení Sternath pokračoval vě zběsilém tempu dál a my jsme trošku zaspali. Ztratili jsme několik desítek metrů, které jsem se následně snažil likvidovat. Unikajícího Sternatha jsme sjeli a opět pokračovali ve stejném triu. Tři kilometry před cílem se cesta klikatila centrem nějaké vesničky. V nájezdu jsem měl výhodnou pozici na druhém místě, ale Sternath zvládl brilantně prokličkovat a získal několika metrový náskok, který už přes mou veškerou snahu nebylo možné zlikvidovat. V naději, že se ještě dokážu propracovat na čelo jsem dřel a Purschke se vezl za mnou ve větrném stínu. Když do cíle chyběl poslední kilometr o vítězi bylo rozhodnuto. V závěrečném sjezdu ze závětří za mnou vyjel Purschke a na jeho brutální akceleraci jsem po stíhací jízdě nedokázal reagovat. Pomyslnou cílovou pásku jsem protnul na třetí pozici v absolutním pořadí se ztrátou 30 vteřin na Sternatha a 6 vteřin na Purschkeho. S vývojem závodu jsem maximálně spokojený, dokázal jsem v silné konkurenci do poslední chvíle bojovat na čele. Cítil jsem se velmi dobře a celý marathon včetně dojezdu a aplaudujících diváků jsem si skvěle užil.

Tomy

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie z úspěšného FS Marathonu, který byl součástí německého národního poháru NHC Deutschland. Bohužel nemám k dispozici fotky ze startu protože start a cíl byl v jiném městě. Můžete tedy vidět fotky z jednoho průjezdu během závodu, cíl a samozřejmě vyhlášení nejrychlejších handbikerů.