Night Light Marathon

07. 02. 2014,

Vzhledem ke špatným sněhovým podmínkám byl bedřichovský Night Light Marathon přesunut na 7. 2. 2014. Mrzí mě, že jsem nemohl absolvovat tuto akci jako přípravný závod na Jizerskou 50, ale jsem přesvědčen, že to nebude mít na kvalitu přípravy zásadní vliv.

V pátek 7. 2. 2014 proběhl v náhradním termínu Bedřichovský Night Light Marathon, na jehož startu jsem nemohl chybět. I když české hory trápí nedostatek sněhu, „lampičkový závod“ se zrealizovat podařilo. Za současné sněhové situace byla pro mě celá akce velmi silným a adrenalinovým zážitkem.

Vzhledem k aktuálním podmínkám byla změněna část trati a závod se nepatrně zkrátil. Nová trať měřila 15,5 km a procházela následujícími místy: Bedřichov – Nová louka – Gregorův kříž – Vládní - Závory – Pod Olivetskou horou – Vládní – Nová louka – Bedřichov. Během delší varianty závodníci absolvovali o 1 kolečko okolo Bedřichovské přehrady více a celková distance měřila 21 km.

Bedřichovský Night Light Marathon jsem chtěl absolvovat jako přípravný závod před Jizerskou 50, ale počasí bylo a bohužel i teď je proti všem běžkařům. „Lampičkový závod“ se podařilo přesunout a zrealizovat, i když situace nebyla zdaleka optimální. V náhradním termínu jsem byl na plánovaném soustředění v Jizerských horách, a proto nic nebránilo tomu, abych se zúčastnil. Do posledních dní před startem nebylo jisté, kudy povede náhradní trať, a proto jsem jel trošku naslepo. Vzhledem ke katastrofálnímu nedostatku sněhu nebylo možné trať upravit rolbou do roviny a tak na závodníky čekala rozhoupaná a hrbatá trať s neustálým sklonem k pravé či levé straně. Jako svůj velký handicap oproti nehandicapovaným běžkařům považuji svou omezenou stabilitu na sledgi a zmíněný sklon pro mě představoval velmi ovlivňující a závod znepříjemňující faktor.

Vlastní start byl neopakovatelným zážitkem skoro s mystickou atmosférou. Zhruba minutu před startovním výstřelem bylo zhasnuto veškeré osvětlení a závodníci odstartovali do úplné tmy. Na cestu si pochopitelně svítili čelovkami, ale odstartovat závod do tmy jen s lampičkou na hlavě pro mě bylo novou zkušeností. Tlačenici po hromadném startu roztrhalo táhlé stoupání na Novou louku. Následovalo kolečko okolo Gregorova kříže, výjezd na Vládní a následné klesání k Bedřichovské přehradě. Výjezdy do kopce mi vyhovovaly, ale sjezdy mi dělaly velké potíže. Hlavním problémem, který jsem intenzivně vnímal byl sklon trati, který mě neustále táhl k levé či pravé straně a několikrát jsem směr neudržel a sjel mimo trať. Tato skutečnost nejvíce ovlivnila můj výkon a přiznám se, že od prvního sjezdu jsem nejel na výkon, ale především na to, abych ve zdraví dokončil. Bedřichovský Night Light Marathon (15,5 km) jsem se svou sparing partnerkou a přítelkyní v jedné osobě dokončil v čase 1:45:17 hod. Jsem rád, že jsem se zúčastnil a ještě radši jsem, že jsem ve zdraví dojel do cíle. Tato akce ve mně zanechala silný adrenalinový zážitek a na Bedřichovský Night Light se určitě zase vrátím.