EHC/MČR TT Louny

27. 06. 2015,

V sobotu 27. 6. 2015 pokračoval evropský pohár EHC (European Handbike Circuit) závody v Lounech. V evropském poháru jsem vybojoval dvě 4. místa. Časovka jednotlivců byla současně i Mistrovstvím České republiky, kde jsem se ztrátou 1,04 vteřiny na vítěze obsadil 2. místo a získal titul Vicemistra ČR.

Dopolední program tvořila zvlněná časovka jednotlivců na 15 km na trati z Loun do Počedělic a zpět. První polovina má víceméně klesavou tendenci a v druhé části se stoupá zpět do Loun. Startoval jsem pro mě v trošku nevýhodné pozici 30 vteřin před favoritem Larsem Hoffmannem. Přesto jsem si věřil a chtěl jsem triumfovat nejen v Mistrovství ČR, ale i v evropském poháru. Od startu jsem držel strojové tempo. Ve dvou úvodních stoupáních jsem se cítil velmi dobře, naopak rezervu jsem cítil v zatáčkách a sjezdu. Na start jsem si vzal konečně nový handbike, na kterém jsem toho v tréninku sice neměl moc najeto, ale věřil jsem, že je to dobrá volba. Starý handbike není již od začátku sezóny v optimální kondici a teprve nyní mi dorazil objednaný závodní speciál. Na otočce v Počedělicích mě dojel Hoffmann. Měl velkou motivaci mě dojet a to se mu podařilo. Pravidla časovky jednotlivců zakazují jet ve větrném stínu za jakýmkoli soupeřem a tudíž v úzkých pasážích jsem musel trošku kličkovat, abych neporušil pravidla a nebyl penalizován za jízdu ve větrném stínu. Lars byl několik desítek metrů přede mnou a ve stoupavých pasážích jsem se dostával na jeho úroveň a předjížděl jsem ho. Neustále jsem se soustředil na jeho a svou pozici a nemohl se koncentrovat jen na svůj výkon. Pro mě je to nevýhoda, pro někoho to může být výhoda. V závěrečném sjezdu jsem byl odhodlán útočit a alespoň dojet před Němcem do cíle, ale při průjezdu kruhovým objezdem jsem musel na brzdy, protože jsem předjížděl jiné ho jezdce a nebyl tam dostatek prostoru k předjetí. Do cíle jsem dorazil v čase 26:49,69 minuty. Ztráta na vítězného Hoffmanna byla 43 vteřin, ale nejvíce mě mrzela ztráta 1,04 vteřiny na třetího v pořadí Tomáše Mošničku, který byl mým hlavním konkurentem v boji o Mistrovský titul. Škoda. Po slušném výkonu jsem se stal Vicemistrem České republiky v časovce jednotlivců.

Odpoledne se jelo silniční kritérium na 1 hodinu + 1 kolo. Závodilo se na zvlněném 1,95 km dlouhém okruhu v ulicích města. V posledním týdnu mě provázely střevní potíže a dopředu jsem ani neplánoval start v odpoledním závodě a vše jsem nechával otevřené podle toho, jak se budu cítit. Po dopoledním závodě mi bylo dobře a chtěl jsem odpoledne jet, protože neúčast v odpoledním závodě by mi vzala možnost bojovat o umístění v Top5 v celkovém pořadí EHC 2015. Nejrychlejší byl po startu Hoffmann a Mošnička, za kterým jsem zůstával spolu s Massardem v mírném odstupu. Během úvodního okruhu jsem stáhl náskok soupeřů a dotáhl se i Massard. První okruhy pro mě byly doslova boj. Výkonnostně jsem se cítil dobře, ale nevěděl jsem co čekat od nového kola v technických pasážích, jsem se bál, ale rychle jsem si na na nový speciál zvykal. Občas jsem se objevoval na vedoucí pozici, ale kdovíjakou iniciativou jsem nehýřil. Vyčkával jsem a často jsem se vozil ve větrném stínu. Nejaktivnější byl jednoznačně Hoffmann a dobře pracoval i Tomáš Mošnička. V posledním měsíci jsem měl hodně náročný závodní program a proto jsem neinicioval žádné pokusy o únik či střídání tempa. Byl jsem unavený a v nástupech mi chyběla síla a výbušnost. Celý závod jsem objel ve vedoucí skupině a v závěru jsem se chtěl poprat o pódium. Zhruba 500 metrů před cílem zaútočil Massard, za ním vyjel Hoffmann a Mošnička. Nedokázal jsem akcelerovat již tak rychle a cílovou pásku jsem protnul na 4. místě s 2 vteřinovou ztrátou na vítěze.

Závody EHC v Lounech mi přinesly dvě 4. místa v evropském poháru. V obou závodech jsem byl 1 vteřinu od pódiového umístění, což pochopitelně zamrzelo, ale ne vše se dá naplánovat. Výkon ovlivňuje spousta faktorů a během posledního týdne jsem nevěděl, jestli vůbec budu startovat, takže v mém sobotním závodním vystoupení vidím jisté pozitivum i když medaile necinkly.

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie ze závodů evropského poháru EHC v Lounech, které bylo současně i Mistrovstvím České republiky v časovce jednotlivců. V mistrovském závodě jsem vybojoval titul Vicemistra ČR s minimální ztrátou 1,04 sekundy na vítěze, což po náročném závodním programu považuji za slušný výsledek.