ITU Paratriathlon World Cup Iseo

08. 07. 2017, Iseo, Itálie

ITU Paratriathlon World Cup Iseo

V sobotu 8. 7. 2017 jsem absolvoval svou velkou premiéru na Světovém poháru ITU World Cup Iseo, Italy. Start pro mě představoval především cennou zkušenost a zcela nový typ závodu, protože v porovnání s favorizací dlouhého trialonu je paratriatlon (0,75 km plavání – 20 km kolo – 5 km běh) v podstatě sprint. Neměl jsem žádné očekávání, žádnoiu představu či ambici na umístění. Chtěl jsem jen předvést své maximum. Nic víc, nic míň. Závod Světového poháru ITU World Cup Iseo jsem dokončil na zcela nečekaném 3. místě, čím jsem při své premíře překvapil sám sebe a pravděpodobně i své soupeře.

Vzhledem k tomu, že jsem v paratriatlonu nováčkem, bylo pro mě vše nové. Pravidla, penalizace, akreditace, support, dovolená či zakázaná asistence atd. Oproti dlouhému triatlonu, který je primárně určen pro sportovce bez handicapu, má paratriatlon svá specifika a já jsem je během krátkého času musel vstřebat a dokázat aplikovat v praxi. Např. technická kontrola je podstatně pečlivější a bylo podrobně zkoumáno nejen technické vybavení, ale i závodní pozice, velikost kol atd. Podobná procedura jako na závodech SP poháru v cyklistice.

Plavecká část na 750 metrů startovala ve vlnách rozdělených dle jednotlivých handicapů. Co je velmi nutné zmínit kategorie PTWC (ParaTriathlon WheelChair) určená pro sporotvce na handbiku/vozíku je dále rozdělena do dvou podkategorií H1 (vyšší handicap) a H2 (nižší handicap). Zařazení do příslušné kategorie probíhá na základě zdravotní klasifikace a posouzení úrovně handicapu klasifikační komisí. Pořadí kategorie PTWC je jednotné pro obě podkategorie, ale využívá se přepočet na základě koeficientu handicapu. V praxi startují první závodníci H1 a s časovým odstupem odpovídajícím koeficientu poté startují závodníci H2.

Plavecká část mi moc nesedla. Po startu jsem se postupně propadl na poslední místo mezi všemi startujícími v PTWC. Bojoval jsem s vodou i sebou samým. Na konci utrápeného plavání jsem se opravdu těšil z vody. Můj čas 16:15 minuty představoval spíše podprůměrný výkon na úrovni SP.

Transition 1 – vzhledem k mému vyššímu handicapu oproti triatlonovým standardům pro mě představuje depo další citelnou ztrátu. I když jsem byl na své poměry velmi rychlý a časomíra se zastavila na hodnotě 3:39 minuty, byl jsem oproti zbytku startovního pole pomaleší prakticky o polovinu.

Cyklistická trať v celkové délce 21 km byla rozdělena do tří okruhů, byla poměrně technická a profilově zajímavá. Po horším úvodu jsem měl šanci minimalizovat ztráty, aby má premiéra neskončila fiaskem. Projevila se má cyklistická minulost a pravděpodobně i současná rostoucí výkonnost. Najednou jsem nebyl outsiderem, ale propracovával jsem se dopředu. V polovině cyklistiky jsem byl již na pátém místě absolutního pořadí PTWC a během stoupání jsem dostihl dalšího soupeře. Mohutným nástupem jsem mu nedal šanci. Cyklistickou část jsem dokončil v čase 39:02 minuty.O několik vteřin za Rakušanem jsem zaznamenal třetí nejrychlejší čas.

Transition 2 – a čas 2:24 minuty. Ztráta proti soupeřům, ale udržení 4. pozice.

Běh na 5 km byl rozdělený do tří okruhů. Profil byl mírně zvlněný, ale více než třetina trati se jela po dlažbě, takže nic moc. Při nájezdu do prvního kola jsem sledoval penalty box a LED obrazovku zda-li nejsem za nějaký nevědomý prohřešek penalizován. Vše bylo snad v pořádku a tudíž jsem se pokusil rozjet své limitní tempo. Najednou ambice jasná. Ital není daleko a já chci udržet pozici! Po prvním okruhu držím minimální náskok, ale bojuji. V nájezdu do dalšího kola vidím penalizaci čísla 128. Vzpomínám na své startovní číslo a jsem si jistý, že není mé. Jedu hranu a Ital mi po ohlédnutí dotírá na záda. Vidím ho! Nájezd do třetího kola, nevnímám penalty box a rubu to co to jde. Itala nevidím a věřím v bramboru. Cílovou pásku protínám v celkovém čase 1:17:43 hodiny s čímž jsem spokojený. Odvedl jsem maximul a dokončil v polovině startovního pole. Úspěch, radost, spokojenost! Ztráta na bronz 1:11 minuty. Super výsledek.

Odcházím do transition zone vyzvednout materiál a směřuji k autu. Těším se na sprchu a jídlo. Najednou telefon že se mám dostavit do prostoru cíle. Vidím komisaře s výsledky poprosím ho o možnost nahlédnutí. Nechápu a nevěřím svým očím 3. místo Jan Tomanek? Rakušan se provinil proti pravidlům, když nezastavil po penalizaci v penalty boxu. Byl diskvalifikován. Tím pádem jsem se posunul při své premiéře na Světovém poháru ITU World Cup na pódium a pro Českou republiku jsem vybojoval historicky první cenný kov na Světovém poháru v paratriatlonu ITU. Sbírání zkušeností v novém typu závodu se proměnilo v jeden z nejvýznamnějších úspěchů mé triatlonové a sportovní kariéry vůbec. Pořád tomu nemohu uvěřit a mám obrovskou radost.

číst dále

ITU Paratriathlon World Cup Iseo