ITU PWC Besancon/tri

17. 06. 2018,

ITU Paratriathlon World Cup Besancon, France

V neděli 17. 6. 2018 jsem na závodě světového poháru ITU Paratriathlon World Cup Besancon ve Franci vybojoval své nejlepší letošní umístění a dokončil jsem na 5. místě. Závod mi nesedl podle představ a především plavání se mi vůbec nepovedlo. Cyklistika mě naštěstí vrátila zpět do hry a v běhu jsem udržoval pozici.

Ve svém tréninku se stále více a více zaměřuji na plavání. Výkonnostní posun je citelný, nicméně velmi pomalý, a s krátkou distancí v paratriathlonu (750 metrů) hodně bojuji. Start se mi vůbec nevydařil a zaostával jsem od prvních metrů za vedoucími závodníky. V tréninku postupně zrychluji a technicky se neustále zdokonaluji, ale v Besanconu jako bych byl zase na začátku. V celkovém čase plavání je sice zahrnut i výlez z vody, sundavání plaveckých ortéz a přesun do T1, ale ani tak nejsem s výsledkem 16:21 minuty spokojený.

Kde byl naopak citelný výrazný posun blíže ke špičce bylo T1. Přechod z plavání na kolo za 1:38 minuty je již srovnatelný s vedoucími závodníky.

Cyklistika byla velmi náročná a byla nepatrně delší, než je pro paratriathlon obvyklé. Délka trati byla 21,35 km, což samozřejmě není výrazný rozdíl, nicméně na technicky náročné a kopcovité trati to o několik minut prodlouží výsledný čas. Od prvního šlápnutí jsem se cítil již ve své kůži a v úvodním stoupání dostihl Španěle Arza Diaga a Quintero Maciase. Věřil jsem, že dokáži zlikvidovat ztrátu z plavání na Němce Mullera a Australana Chaffeyho, ale dojet jsem je již nedokázal. Cyklistickou trať jsem zvládl sice lépe než zmínění konkurenti, ale ztráta z plavání se se mnou bohužel táhla celý závod. Cyklistiku jsem dokončil za rovných 43:00 minut.

V T2 jsem s časem 1:40 minuty opět zaznamenal posun a již nezaostával.

Běh na 5 km byl rozdělen stejně jako cyklistika do dvou okruhů a trať byla rovněž velmi technická. Nechyběly zde obraty o 180 stupňů a dva krátké a relativně prudké výjezdy. Uvědomoval jsem si průběžné 6. místo a bral jsem ho jako odpovídající mé výkonnosti, ale během běhu vzdal Němec Mulle. Australan Chaffey nebyl na začátku daleko, ale svůj náskok přede mnou dokázal uhájit a ještě navýšit. Časomíra běhu se zastavila na hodnotě 16:10 minut což považuji na této trati i vzhledem k mému handicapu za slušný výkon.

V závodě světového poháru ITU Paratriathlon World Cup Besancon jsem se umístil na 5. místě a můj výsledný čas byl 1:18:49 hodiny. Celkový čas nejde objektivně srovnávat s předchozími starty v závodech světového poháru, protože v Besanconu byly tratě jednoznačně nejnáročnější. S umístěním jsem spokojený, ale s předvedeným výkonem ne. Cítím velký prostor pro zlepšování, což je největší výzvou a motivací do dalších závodů světového poháru v paratriathlonu.