Druhý přípravný kemp Mallorca

12. 03. 2022 - 30. 03. 2022, Can Picafort, Mallorca

Druhý přípravný kemp Mallorca

V termínu 12. – 30. 3. 2022 jsem absolvoval druhý přípravný kemp na Mallorce, který se od toho únorového lišil v mnoha ohledech. První zásadní změnou byla cesta autem, kterou jsem vyhodnotil jako výhodnější vzhledem k transportu kompletní sportovní výbavy (handbike, běžecká formule) a pokračování na přípravný závod Challenge Salou přímo z přípravného kempu. Trénink již byl ryze triatlonový, kdy jsem střídal všechny disciplíny a převážně jsem již trénoval dvoufázově. Změnil jsem také zázemí a přesunul se na sever ostrova na Can Picafort, který mi z triatlonového pohledu přijde výhodnější.

Co bohužel opravdu nevyšlo, bylo počasí. Prakticky celý únor bylo stabilní slunečné počasí a bezvětří. Březen bývá proměnlivější, ale že by v průběhu tří týdnů nebylo ani jeden den slunce a modrá obloha, to jsem zažil opravdu poprvé. Četné srážky, stabilní silný vítr a chladné počasí byly březnovou jistotou a trénink značně komplikovaly. Neustále jsem se přizpůsoboval situaci a měnil koncept tréninku. Objemovou část tréninku jsem absolvoval již v únoru a nyní to bylo o kvalitě a jednotlivých disciplínách, což se mi docela dařilo kombinovat i mezi kapkami deště.

S průběhem cyklistické přípravy jsem spokojen, protože jsem zvládl odjet ještě několik objemových tréninku v těžkých podmínkách. Následně jsem přešel do intenzity, a přestože počasí opravdu nepřálo, odtrénoval jsem vše, co jsem potřeboval. Možná bych si přál ještě trošku silové vytrvalosti v horách, ale když teplota klesala k sedmi stupňům, tak nemělo smysl nahoře zbytečně mrznout. Poslední den provokativně vylezlo slunce a přestal foukat vítr, tak jsem se ještě zvládl s Mallorcou rozloučit poctivou šestihodinovkou okolo ostrova s najetými 150 km.

Běžecky přípravu rovněž hodnotím pozitivně. Zprvu kratší tréninky zejména jako druhá, nebo dokonce třetí fáze denního rytmu. Postupně jsem v kombinaci s plaveckým tréninkem zvyšoval kilometrový nájezd a absolvoval několik téměř 30 km dlouhých běhů. Běžeckou přípravu jsem zakončil spontánní účastí na 11 km dlouhém závodě Urban Race by Mallorca v Manacoru, který jsem dokončil v nejrychlejším čase.

Z čeho mám ale rozporuplné pocity je plavecký trénink. Během celého soustředění jsem byl jen jednou v moři a vzhledem k vysokým vlnám a větru to nemělo žádný tréninkový význam. Bylo to nebezpečné, neefektivní a po většinu dní dokonce nemožné. V zázemí ubytování jsem měl k dispozici plavecký bazén, takže jsem plavecky nezahálel a v součtu jsem naplaval slušný objem i kvalitu. Kilometry v otevřené vodě však chybí, což mě trápí zvlášť před blížícím se přípravným závodem Challenge Salou a květnovým Ironman World Championship St. George, Utah.

číst dále

Urban Race by Mallorca

Když jsem byl během přípravného kempu na Mallorce na obědě s přáteli, dozvěděl jsem se o možnosti startu na Urban Race by Mallorca v Manacoru v neděli 27. 3. 2022. Po zběžné kontrole trati jsem neváhal a šel jsem do toho. Každý přípravný start se počítá a když dostanete jako leader závodu policejní eskortu, tak si to prostě užít musíte!

Předpověď počasí byla pro neděli proměnlivá. Očekávaly se dešťové srážky a silný vítr. Tradiční předstartovní dilema, jaké použít rukavice, jestli „suché“ nebo „hrubé“ do mokra. Sotva jsem odstartoval v „suchých“, začalo mírně pršet, ale šlo to. Pochopitelně jsem nechtěl zastavovat a měnit, protože na krátké trati je každé zdržení znát. Nakonec jsem závod dokončil jako nejrychlejší, ale musím poznamenat, že mezi klasickými běžci to byl na formuli nerovný boj. Cílovou pásku jsem protnul v čase 32:34 minuty s čímž jsem spokojený. Trať byla technická a překvapivě profilově náročná, což z prohlídky trati nebylo zcela zřejmé. Samotného mě překvapilo, že na dvou okruzích v centru města nastoupám téměř 100 metrů, což není málo.

číst dále

Druhý přípravný kemp Mallorca

Urban Race by Mallorca

Odkazy