Přípravný kemp Mallorca

04. 02. 2022 - 25. 02. 2022, Playa de Palma, Mallorca

Přípravný kemp Mallorca

Prakticky celý únor byl ve znamení prvního přípravného kempu na Mallorce, který jsem v termínu jsem 4. 2. – 25. 2. 2022 absolvoval. Můj odlet však nebyl zrovna klidný, byl spíše hororový. V České republice počátkem února vrcholila pandemie omikronu a riziko nákazy bylo každodenní realitou. Přestože jsem eliminoval kontakty na možné minimum, byla jednání s lidmi i vzhledem ke stále nevyřešenému financování sezóny na denním pořádku. V ranních hodinách před odletem mě probudila silná nevolnost, studený pot, slabost a točení hlavy. Pod vlivem pandemie jsem si v první chvíli pomyslel, že mě dostihl omikron a nikam neletím.

Negativní antigenní test mi dal naději, že není vše ztraceno. Podezření zcela logicky padlo na krční páteř, se kterou mám občas problémy. Příznaky seděly, ale odlet se nezadržitelným tempem blížil a já nevěděl kde je nahoře a kde dole, bylo mi opravdu šíleně. Nasadil jsem tvrdý krční límec, medikaci a nehybně ležel. Po několika hodinách se můj stav mírně zlepšil a byl jsem schopen nasnídat se. Poté znovu do postele a budík za dvě hodiny, kdy jsem měl předodletový dead line, abych ještě stihl odjet na letiště. Pro jistotu jsem si udělal další test. Byl negativní. Sedli jsme tedy do auta a vyrazili.

Cestu jsem zvládl již bez obtíží a vše šlo podle plánu. Druhý den dopoledne jsem zkompletoval kolo a vyrazil na volný trénink. Doznívající problémy s krční páteří mě již nelimitovaly, ale nikam jsem nespěchal. Další den jsme se již cítil skvěle, ale ke konci tréninku mi přeci jen nebylo zcela nejlépe. Večer opětovně slabost, studený pot a motání hlavy. Medikace mi během prvních dnů na Mallorce došla, a přestože jde v ČR o volně dostupné léky, ve Španělsku je potřeba lékařský předpis. Bohužel evropský e-recept neakceptují, tak jsem si musel přivolat lékaře. Zaplatil jsme 100 Euro za výjezd a předpis na medikaci získal. Večer konečně přišla úleva. Následovaly dva dny v klidu a poté již vše běželo podle plánu!

Tedy první dny na kole ještě pod vlivem medikace byly trošku vlažnější, ale po vysazení léků to bylo jako když v autě sepne turbo. Najednou trénink více chutnal, příroda byla barevnější a jídlo chutnější. Nejhorší bylo snad za mnou. Mallorca je mou oblíbenou destinací pro jarní přípravu, a přestože jsem již mnohokrát měl zaječí úmysly a chtěl vyzkoušet jinou lokalitu, nenašel jsem lepší místo. Mallorca má vše co pro cyklistiku, resp. triatlon na jaře potřebujete. Zprvu začnete zvolna v rovinách, později je přesunete do zvlněného středu ostrova a na závěr pořádně potrénujete silovou vytrvalost v horách.

Obdobný vývoj měl i můj trénink. Zprvu jsem přidával hodinový objem v rovinatých částech ostrova a čím dál častěji jsem vkládal kopcovité pasáže a v závěru jsem najížděl pětihodinové objemy v horách. Úvod soustředění byl sice poněkud vlažnější, ale únorová Mallorca byla teprve prvním plánovaným kempem a cíl byl splněn. Rozjezdil jsem se!

Mimo cyklistické přípravy jsem plánoval také plavecký trénink v moři, ale po problémech s krční páteří jsem byl trošku zdrženlivější a do chladné vody Středozemního moře se odhodlal až v druhé polovině kempu. Kdybych měl zhodnotit proběhlý kemp několika slovy, tak z cyklistického pohledu předčil má očekávání a výkonnostně jsem nyní na konci února na vyšší úrovni než loni v květnu. Plavání objektivně hodnotit nemohu, protože ve vodě jsem byl jen několikrát, ale nemám strach, že bych tento drobný nedostatek během další přípravy nedohnal.

Navíc letošní Mallorca byla maximálně vydařená, co se týká stability počasí. Zažil jsem mnoho teplých jar, ale také v minulosti mnoho dní propršelo. Tři týdny konzistentního slunečného počasí jsem ale na Mallorce nezažil nikdy. Nyní mě čekají dva týdny volnějšího tréninkového režimu a regenerace v České republice a poté znovu na Mallorcu na další a již více triatlonově specializovaný trénink.

číst dále

Přípravný kemp Mallorca