UCI C1 Austria

22. 05. 2015 - 25. 05. 2015,

V termínu 22. - 25. 5. 2015 jsem absolvoval náročný etapový závod v Rakousku, který byl zařazený do evropského poháru UCI C1. Jednotlivé etapy byly náročné nejen kopcovitými profily, ale i povětrnostními podmínkami. Pro většinu etap byly charkteristické teplota pod 10 stupňů, prudký déšť a nárazový vítr. Ve špičkové konkurenci jsem vybojoval celkové 7. místo.

1. etapa – 3 km dlouhá časovka jednotlivců, během které se nastoupalo 240 hm. Před startem následovalo prudké ochlazení, déšť a absence kvalitního rozjetí. Před deštěm se nebylo možné schovat a tudíž i rozjetí na trenažéru v suchu nebylo možné. Před startem jsem se snažil v rámci možností rozjet na trati, ale efektivita byla diskutabilní. Sice během úvodního závodu déšť trošku ustal, ale v časovce s průměrným sklonem stoupání 8% jsem měl značné rezervy. Dokončil jsem na 9. místě.

2. etapa – 11 km dlouhý horský silniční závod, během kterého se nastoupalo 240 hm. Vytrvalý déšť neustával a ranní teplota byla okolo 6 stupňů. Rozjetí na trenažéru pod nataženou plachtou. Start byl relativně pomalý, ale během úvodních kilometrů se s narůstajícím sklonem stoupání formovala vedoucí skupina v čele s favorizovanými vrchaři Frei (SUI), Ablinger (AUT), Weber (SUI) a Narce (FRA). V druhé skupině Tesson (FRA), Fritz (AUT), Tománek (CZE), Fratini (LUX) a Hormann (AUT). Tesson s Fritzem ujeli v krátké stojce a dále jsem pokračoval s Fratinim a Hormannem. Spolu s Fratinim jsme jeli vyrovnané tempo a střídali jsme se na špici. Hormann zaostával a zhruba v polovině s námi úplně ztratil kontakt. Nad Fratinim jsem ve spurtu zvítězil a dokončil na 7. místě.

3. etapa – silniční kritérium na 60 min + 1 kolo, se jelo na rovinatém, ale velmi technickém okruhu. Dešťové srážky se nadále stupňovaly a mokrá technická trať s hromadným startem působila starosti nejednomu jezdci. Krátké dynamické rozjetí a jde se na start. Během několika minut jsem byl zcela promočený a to i přes to, že mé oblečení mělo být zcela nepromokavé. Trať byla velmi úzká a po většinu závodu nebylo možné jet vedle sebe ve více než dvou lidech. Na rovinaté trati byl start již poměrně rychlý, ale neztratil jsme kontakt s vedoucí skupinou. Zhruba v polovině prvního okruhu se projíždělo velmi ostrou zatáčkou (120 st.), která měla zásadní vliv na formování čela závodu. Trošku se to ťuklo a Ablinger s Narcem získali slušný náskok. Spolu s Freiem a Weberem jsme stahovali ujiíždějící jezdce. Mezeru se podařilo sjet a mezitím nás dojet Tesson a Fritz. Pořadí se neustále měnilo a střídavě jsem ztrácel a zase sjížděl vedoucí skupinu. 60 minut uběhlo a jede se do posledního kolo. Na čelo závodu již mírně ztrácím, takticky čekám na správný moment a rozjíždím spurt a vítězím nad Fritzem. Omyl. Jedeme ještě jeden okruh, nikdo neví proč, ale jedeme. Závěr závodu Fritz kontroluje a nenechává mi prostor k předjetí. Znovu spurt. Fritz má výhodnější pozici. Dostávám se na úroveň jeho zadních kol a jsem si jistý, že ze spurtu znovu vyjdu jako vítěz. Do trati mi vjede jiný závodník rozjíždějící se na vlastní závod a musím na brzdy. Smolné 7. místo!

4. etapa – 21 km dlouhá časovka jednotlivců v kopcovitém terénu. Oteplení na 14 stupňů a „jen“ mírnější dešťové přeháňky. Startuje se v minutových intervalech. Přede mnou Harald Hormann a za mnou Lucemburčan Fratini. Věřím, že dokáži Hormanna sjez a Fratinimu ujet. V časovce jednotlivců si dlouhodobě věřím a tento typ závodu mám rád. Časovka má v první polovině stoupavou tendenci, která vygraduje zhruba v 400 metrů dlouhé stoupání se 15% sklonem. Až do tohoto stoulání držím strojové tempo a jsem přesvědčen o dojetí Rakušana. V tomto krátkém trháku již jedu z rezerv a dochází mi síla. Krizi nějak překlenu, sjíždím a při nájezdu na hlavní silnici řadím, ale můj řetěz už bohužel není na převodníku. Musím zastavit a odblohovat řetěz, který se mezitím důkladně kousnul mezi převodníky a znovu ztrácím cenné vteřiny. V druhé polovině trati jedu na hraně a snažím se sjet vše, co jsem ztratil. V jednou sjezdu jedu dokonce pře 80 km/h, ale Rakušana nedojíždím. Časovku dokončuji na 8. místě.

5. etapa – 45 km dlouhý silniční závod v kopcovitém terénu. První den zcela bez deště, teplota okolo 18 stupňů. Sice se stupňuje únava, ale dnes se cítím vážně skvěle a chci v absolutním pořadí zabojovat. V momentě kdy upínám handbike na trenažér zjišťuji, že se mi netočí pravá gripa. V tuto chvíli mám jen 50 minut do startu. Demontáž gripy, kontrola hybných mechanismů. Zadřené ložisko. Bohužel nemám náhradní gripu a ani ložisko. Ložisko demontuji, vyčistím, namažu, ale nic nepomáhá. Nakonec se rozhodnu, že gripu, která se otáčí na dvou ložiskách, nechám osazenou jen jedním a budu doufat. Jsem na startu a doufám, že gripa vydrží. Hromadný start kategorií H3, H4 a H5. Současně staruje okolo 40 handbiků. Formuje se vedoucí skupinba v tradičním složení Ablinger, Frei, Narce a Weber. S několika metrovou ztrátou pak Tománek, Fratinu, Fritz a Tesson. Před námi je okolo 8 km táhlého stoupání s krátkými strmými pasážemi. Posledních 50 metrů na vrchol, ale na nástup soupeřů už nemám síly a odpadám. Během dalších kilometrů dojíždím a předjíždím Fratiniho. Pohybuji se aktuálně na 6. místě. Dojíždí mě Hormann, jedeme několik kilometrů spolu. V prudkém výjezdu mírně zaostávám a na vrcholu dotahuji jeho náskok, ale v dalších kilometrech nestačím na jeho vyrovnané tempo. Dojíždím do cílového městečka, kde ještě absolvuji několik okruhů, během kterých sjezdu čtveřici jezdců kategorie H4 a v závěru s nimi z principu spurtuji. V cíli jsem rád, že je tato akce za mnou a i když jsem si prožil několik krizí, tak minimálně druhou půlku závodního programu jsem si užil. Během etapového závodu v Rakousku jsem si vybral hodně smůly hlavně v podobě selhání techniky, takže celkové 7. místo beru jako dobrý výsledek.

číst dále

Fotogalerie

Byla přidána fotogalerie z 5ti denního etapového závodu UCI C1 v Rakousku, který byl extrémní nejen profilem jednotlivých závodů, ale i povětrnostními podmínkami, protože většinou etap nás provázely nízká teplota a prudký déšť.