UCI SP Maniago

03. 06. 2015 - 07. 06. 2015,

UCI SP Maniago

V termínu 5. - 6. 6. 2015 jsem absolvoval závody světového poháru UCI World Cup v italském Maniagu. V tropickém vedru se na startu dvou hlavních závodů představila kompletní světová špička. V téměř třicetičlenném závodním poli se mi více dařilo v časovce jednotlivců, ve které jsem vybojoval 16. příčku. V silničním závodě jsem dokončil na 20. místě.

V pátek byla na programu na první pohled nenáročná, rovinatá a 12,8 km dlouhá časovka jednotlivců. Ve skutečnosti byla trať se startem v Sequals a cílem v Maniagu náročným testem aktuální formy a připravenosti. Profilově byla časovka mírně zvlněná, během trati závodníci absolvovali jen několik viditelných výjezdů avšak v první polovině měla trať mírně klesavou tendenci, kde jsem se rychlostně pohyboval mezi 40 – 50 km/h s výjimkou výjezdu na 2. kilometru. V druhé polovině se plíživě stoupalo až do Maniaga a poslední kilometry již hodně bolely. Po startu jsem se během úvodních 2 kilometrů nemohl dostat do svého optimálního tempa, ale přisuzuji to „rozhoupanosti“ trati. Nejprve mírně nahoru, poté dolů a zase nahoru. Každých 500 metrů trošku jiných, což mi úplně nesedělo. Dále jsem se až do poloviny trati pohyboval v průměru nad 40 km/h, ale v druhé polovině rychlost klesala. Plíživé stoupání rychle ubíralo zbytky sil a skutečně jsem si hrábnul. Dojel jsem několik jezdců startujících přede mnou a krátce před cílem mě dostihl francouzský závodnícch Tesson, který o 1 minutu později startoval za mnou. Tesson zajel svou životní časovku a dokončil v Top10. Posledních 300 metrů se jelo v historickém centru Maniaga po dlažebních kostkách a skutečně jsem mlel z posledního, dobrý závod, vydal jsem ze sebe vše. Dokončil jsem v čase 23:44.21 minuty na 16. místě. Věřil jsem, že bych mohl dopadnout ještě lépe, ale konkurence je na velmi vysoké úrovni. O několik vteřiln jsem porazil itala Di Bariho a němce Hofmanna, kteří mě během úvodních závodů sezóny poráželi. I když zatím nejsem výkonnostně tam, kde bych chtěl být, jsem spokojený, protože se neustále plynule zlepšuji a navzdory zdravotním problémům v minulém roce se ke světové špičce přibližuji.

Sobotní program tvořil silniční závod na 63,9 km (9 okruhů). Profil 7,1 km dlouhého závodního okruhu byl mírně zvlněný. Na trati byl na první pohled viditelný 0,5 km dlouhý sjezd, pasáž s dlažebními kostami v centru a žádné vyložené stoupání. Všechny stoupání měla stejně jako v časovce nenápadně plíživý charakter, vypadala jako rovina a vůbec to nejelo! Řazení na startu bylo jako téměř vždy v Itálii značně zmatečné. Nejprve jsem měl skvělou pozici zhruba uprostřed startovního pole, ale pak všechny jezdce z nepochopitelných důvodů nahnali na náměsti, aby podepsali startovní listinu a poté zpět na start. Ideální pozice ztracena a ocitám se na konci startovního pole. Úvodních 500 metrů bylo po startovním výstřelu brzděno organizátory a ostrý start proběhl až za historickým centrem. Během tohoto intervalu jsem se snažil prokličkovat do předních řad, ale marně. Odstartováno! Probíjím se startovním polem dopředu, ale na čelo závodu mám ztrátu několik desítek metrů. Po rychlém sjezdu se mi daří být s vedoucím „vláčkem“ v kontaktu, ale rychlost přes 45 km/h zapříčiní, že ztratím několik metrů. Chybí mi sotva 5-10 metrů na Tessona a Hofmanna, ale nedokážu již mezeru sjet. Ocitám se ve společnosti itala Cattaia a rumuna Ungureanua. Ital zprvu diktuje tempo a je velmi aktivní, poté iniciativu přebírá Rumun. Já jsem v krizi a necítím se dobře. V dalším kole se s Rumunem střídáme a odpářeme Cattaiu. Jedeme ve dvou a nadohled vidíme bílou přilbu signalizujícího jezdce kategorie H3. Sjedeme Hofmanna, který se bleskurychle cvakne do větrného stínu. Na jeho výrazu je vidět silná krize. Němec s námi neurží krok a odpadá. S Ungureaunem se sice střídáme, ale cítím, že dnes je na tom daleko lépe než já. Na konci 8. okruhu přijíždí doprovodný vůz a motorky, které nás zpomalují, protože vedoucí skupina nás sjela o kolo. Rumun nezpomaluje a útočí. Bohužel však oba dostaneme pokutu za neuposlechnutí příkazů doprovodného vozu. Oproti časovce, která se mi myslím povedla, jsem v cíli silničáku tolik spokojený nebyl, zkrátka to dnes nejelo a na víc jsem neměl. Nevzdávám se, jedu dál, již za pár dní statuji na SP ve švýcarském Yverdonu!

číst dále

Fotogalerie

Konečně byla přidána fotogalerie ze světového poháru UCI World Cup v italském Maniagu. Momentálně jsem už na dalších závodech SP a můj doposavadní program byl velmi náročný. Němel jsem bohužel dříve časový prostor, abych na web fotky přidal.

číst dále

UCI SP Maniago