ČEZ Jizerská 50/xc

10. 01. 2016,

ČEZ Jizerská 50 - tisková konference

Ve středu 9. 12. 2015 jsem spolu s dalšími hosty zúčastnil tiskovou konferenci k běžkařské klasice ČEZ Jizerská 50, která se konala v prostorách České Televize na Kavčích horách v Praze. Účast na této akci mám již naplánovanou potřetí v řadě, ale zatím jsem nikdy Jizerskou 50 neabsolvoval. V roce 2014 byla Jiz50 zrušena pro nedostatek sněhu a o rok později jsem vzhledem ke klimatickým podmínkam absolvoval INTERSPORT Jizerskou 25. Jsem plný odhodlání a optimismu, a pevně věřím, že v letošní roce ČEZ Jizerskou 50 jako první Čech na sledgi v historii dokončím.

V 10:30 byla moderátorem Tomášem Leixnerem (RAUL) zahájena tisková konference ČEZ Jizerské 50 za účasti hostů. Při pohledu zleva Jan Tománek, Radek Jaroš (horolezec), Stanislav Řezáč (lyžař), David Douša (RAUL), Jiří Ponikelský (výkonný ředitel ČT sport), Martin Koukal (lyžař). Tisková konference se vedla v klasickém modelu rozhovorů. Postupně byla detailněji představena koncepce celé akce, doprovodných závodů, domácího seriálu SkiTour a hostů.

Fotogalerie

Fotogalerie - z tiskové konference ČEZ Jizerská 50 byla přidána.

Změna plánů/ není sníh

V termínu 27. 12. 2015 - 21. 1. 2016 jsem měl naplánované v rámci přípravy na běžkařské klasiky soustředění v Jizerských horách, ale kvůli nepříznivé sněhové situaci musím své plány měnit. Po 7denním soutředění v Livignu jsem se dobře rozlyžoval a plně se jsem se adaptoval na fyzické zatížení běžkařkého tréninku, ale skutečnost, že se aktuálně nemohu připravovat na sněhu, situaci výrazně komplikuje a starty v běžkařských klasikách jsou proto v ohrožení. Momentálně sleduji předpovědi počasí a čekám na sníh, a teprve poté se mohu rozhodovat, jaký tréninkový a závodní program na sněhu je možné absolvovat.

Děkuji hotelu Lesní Chata v Kořenově, který je mým partnerem pro přípravu a během zimních měsíců mi zajišťuje potřebné tréninkové zázemí v Jizerských horách.

Příprava na Jiz50?

Příprava na Jiz50? Před pár dny jsem nevěřil, ze bude možne závod uspořadat a o své účasti jsem již ani nepřemýšlel. Po ohlášení náhradního programu (16 km) svitla naděje, ale v zápětí přišly obavy z treninkoveho výpadku. Rozpaky vystřidalo nadšeni ze sněhové nadílky na dobrišsku. Nyní se již několik dní připravuji na sněhu v místě mého bydliště. Ano, v neděli budu startovat v hlavnim zavodě!

49. ČEZ Jizerská 50

V neděli 10. 1. 2015 jsem dokončil hlavní závod 49. ČEZ Jizerské 50. Vzhledem k nepříznivým sněhovým podmínkám byl program závodu změněn a celková trať byla podstatně zkrácena. Nicméně ještě týden před startem jsem nevěřil, že bude možné závod v jakékoli podobě uspořádat a o své účasti jsem již ani neuvažoval a nyní jsem historicky prvním Čechem, který závod na sledgi dokončil.

Mírné zimy v posledních letech výrazně komplikují mé běžkařské plány. Připravu na Jizerskou 50 jsem si vyzkoušel potřetí v řadě a stejně jako v uplynulých letech bylo vše důkladně naplánované, ale faktor počasí je vždy nevyzpytatelný. Specializovanou přípravu jsem zahájil soustředěním v italském Livignu, kde sněhu nebylo na rozdávání, ale příprava byla kvalitní. Bohužel další plánované soustředění se již neuskutečnilo a mé plány se radikálně změnily. Nasmlouvané soustředění jsem musel zrušit a svou účast v hlavním závodě 49. ČEZ Jizerské 50 jsem již vzdával.

Po ohlášení náhradního závodního programu hlavního závodu (16 km) svitla naděje, ale v zápětí přišly obavy z tréninkoveho výpadku. Rozpaky vystřidalo nadšení ze sněhové nadílky na dobříšsku a příprava na závod znovu rozjela na plné obrátky. Pět dnů jsem se připravoval na běžkách v blízkém okolí na zasněžených silnicích i hřebenu Brd, trénoval jsem dvoufázově a i zkrácený program byl vzhledem k členitosti a náročnosti závodního okruhu výzvou. Pro to, abych se optimálně připravil a závod napotřetí dokončil, jsem udělal vše co šlo. Přestože byla trať zkrácena a změněn byl i celý koncept závodu, cíl zůstal stejný. Chtěl jsem hlavní závod především dokončit.

Nedělní program tvořil start profesionálů seriálu Visma Ski Classics v 8:30 h, kteří absolvovali jako jediní 50 km závod na 15 okruhů. V 11:30 odstartovala první vlna běžců, kteří si zařazení do tohoto bloku během uplynulých let vyjezdili. Celé startovní pole bylo v rámcí hlavního závodu rozděleno do několika časových bloků rozdělených dokonce do několika dní, aby bylo možné závod na náhradním okruhu (4 km) při tak vysoké obsazenosti realizovat. Kvůli bezpečnosti nebylo možné pustit na trať více než 400 závodníků současně a některé bloky startovaly i po setmění. Se svým již tradičním sparingem Martinem Brabencem jsme odstartovali ve 13 hodin. V době našeho startu sníh již hodně bředl, a proto se vůbec nedalo mluvit o ideálních podmínkách, spíše naopak. Stopa již nedržela, hole se bořily a po profesionálech a první vlně byla trať rozbitá. Během úvodního dvoukilometrového stoupání k rozcestí U Buku se pole závodníků roztrhalo a jízda již nebyla tak kontaktní jako samotný úvod. Největší obavy před startem u mě vyvolával sjezd zpět na stadion, ze kterého jsem měl, vzhledem k horší ovladatelnosti sledge, velký respekt. Sníh byl ale velmi pomalý a mé obavy byly téměř zbytečné, bez větších problémů jsem si s nástrahami trati poradil. Okruh po okruhu jsem ukrajoval ze zbytkové distance. Do cíle jsem dorazil v čase 1:50:04 hodiny.

Absolvováním 49. ČEZ Jizerské 50 jsem si splnil sen o účasti v hlavním závodě a prvního dokončivšího Čecha na sledgi. Upřímě řečeno však zkrácená varianta, která byla v letošním roce na programu, nenaplnila zcela to, o co jsem již potřetí usiloval.

Velmi krásná zpráva mi přišla po závodě na mou FB stránku. Udělala nejen upřímnou radost a zahřála u srdce, ale dokazuje, že to čemu se věnují má smysl a to mě neskutečně pohání a motivuje. Děkuji.

Dobrý den, chtěl jsem Vám dnes poděkovat za dceru která jela poprvé Jiz50. Je jí 13 a po druhém kole to chtěla vzdát. V cíli mě ale říkala že tam jel před ní nějaký vozíčkář a když to dává on tak že musí taky. Máte můj obdiv a respekt. Přeji Vám ať se daří.“

Jizerská 50 je každoročně skvěle mediálně pokrytá a jsem velmi rád, že i díky zájmu a podpoře organizátorů má vrcholový sport handicapovaných v médiích své místo. V rámci přímého přenosu závodu Visma Ski Classics ČEZ Jizerské 50 jsem poskytl rozhovor ČT a má účast v hlavním závodě byla zahrnuta i do programu pořadu Minuty Jizerské 50.

Minuty Jizerské 50 - neděle 10. 1. 2016 (HT 3:20 min) :

Záznam závodu ČEZ Jizerské 50 (HT 148:50 min):

Fotogalerie

Fotogalerie - z hlavního závodu 49. ČEZ Jizerské 50 byla přidána. Tento závod jsem dokončil jako historicky první Čech na sledgi a v mezinárodní pohledu jsem 3. jezdcem, který závod absolvoval.