70.3 Ironman Luxembourg

18. 06. 2023, Remich, Lucembursko

70.3 Ironman Luxembourg

První klíčový cíl letošní triatlonové sezóny jsem na 70.3 Ironman Luxembourg (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh) úspěšně splnil, když jsem se z prvního místa v kategorii Handcycle kvalifikoval na mistrovství světa Ironman World Championship Nice 2023. Průběh závodu byl z mé strany ideální a v podstatě od startu jsem postupně navyšoval náskok na druhého sportovce v pořadí. Přestože mám rád tropické závody, což teplota v Lucembursku splňovala, tentokrát jsem s vedrem bojoval. Výsledný čas 5:18:17 hodiny jasně potvrzuje, že rychlý a jednoduchý závod to nebyl!

Plavecká část se po několika ročnících znovu vrátila do řeky Mosely, která z části tvoří hranici Lucemburska, Německa a Francie. Na tomto závodě jsem startoval již potřetí a musím zmínit, že po dřívějších zkušenostech byla kvalita vody až překvapivě dobrá a se svými 24,3 stupni opravdu teplá. Krátký neopren a úsměv na tváři, tak bych asi nejlépe vystihl pocit před plaveckým startem. Závodníci kategorií HC (Handcycle) a PC (Physically Challenged) startovali s odstupem 5 minut po profesionálech, což je z pohledu bezpečnosti nejlepší řešení. Od startu jsem se ve sloučené kategorii držel na třetím, postupně na druhém místě a uvolněným výkonem jsem hravě zaplaval ve slušném standardu 36:02 minuty. Kdyby lépe zafungoval oficiální support, mohl být můj čas trošku lepší, ale průběžné vedení v kategorii HC jsem kontroloval.

Přechod mezi plaváním a cyklistikou je v Lucembursku dobře řešený a relativně rychlý, takže bez zbytečného zdržení jsem postupně ukrajoval první kilometry devadesátikilometrové cyklistiky. Prvních 40 km podél řeky a na absolutní rovině jsem se, s ohledem na výrazně kopcovitou druhou část, krotil a svůj maximální výkon hlídal, protože rozhodnout měly právě strmé výjezdy. Při prvním výrazném stoupání mezi vinicemi od řeky jsem se poprvé dostal do červených čísel, ale cítil jsem se dobře, takový byl plán. Několik dalších výjezdů mi nečinilo potíže, aniž bych nějak výrazně zpomaloval, ale postupně jsem začínal více a více bojovat s vedrem a vysokou vlhkostí. S problémy jsem se zvládl ochlazovat a zejména závěrečných dvacet kilometrů cyklistické trati se mi zdálo nekonečných, což pravděpodobně ještě umocnily vzpomínky na předešlé účasti v tomto závodě. Dokončil jsem za 3:22:32 hodiny se smíšenými pocity, ale již relativně vysokým náskokem, na první pozici.

Po druhém přechodu jsem se už tak silný necítil a úvodní kilometry jsem nevěděl, jestli nebudu zvracet. Byl jsem opravdu uvařený, ale dokázal jsem držel své tělo v chodu. Po prvotním útoku na rychlý čas jsem postupně takticky zvolnil. Bál jsem se selhání svého organismu z přehřátí, a také jsem si více a více připouštěl riziko střetu s běžci, protože na trati bylo přes dva tisíce účastníků. V technických pasážích jsem neměl volný prostor jet a postupně jsem ani v rovných úsecích, vzhledem k vysokému počtu lidí, nemohl jet nadoraz. Do cíle jsem dorazil s pocitem štěstí a splněného cíle, tedy úspěšné kvalifikace na Ironman World Chapmpionship Nice 2023. Běžecký půlmaraton jsem zvládl za 1:09:15 hodiny, což pragmaticky budu hodnotit bez emocí jako splněnou disciplínu, bez nějakého většího prožitku.

Teprve po vypití a polití se několika sklenicemi studené vody jsem byl schopen začít trošku myslet a vše postupně vstřebávat. Dokončil jsem za 5:18:17 hodiny s dvacetiminutovým náskokem na druhého Zbyňka Švehlu, kterému jsem, již pln euforie a emocí, předával účastnickou medaili. Před závodem jsem se cítil jako favorit, ale vůči Zbyňkovi cítím velký respekt, protože jako první Evropan absolvoval slavného Ironmana na Hawaii a až doposud jsem ho nikdy v triatlonu neporazil. V absolutním pořadí bez handicapu jsem dokončil na 471. místě z 2078 dokončivších sportovců.

číst dále

70.3 Ironman Luxembourg